Un ucrainean de 71 de ani a murit într-o închisoare din Rusia. Era acuzat de spionaj

62397915
Shutterstock

Un ucrainean în vârstă de 71 de ani a murit în Rusia în decembrie în timp ce-şi aştepta procesul pentru spionaj şi alte infracţiuni, a anunţat duminică organizaţia pentru drepturile omului Memorial, citând documente judiciare, relatează Reuters.

 

Mai mulţi cetăţeni ucraineni au fost acuzaţi de spionaj în Rusia după începerea invaziei din Ucraina, în urmă cu aproape doi ani.

Memorial a declarat că există puţine informaţii despre Viktor Demcenko, despre care se crede că a murit într-un centru de detenţie preventivă din regiunea Rostov (sud).

Cazul său a fost prezentat unui tribunal militar din oraşul Rostov pe Don în luna august.

Agenţia de ştiri TASS a declarat că, urmare a decesului inculpatului, tribunalul a închis cazul lui Demcenko, acuzat şi de participare la un "grup terorist" şi deţinere ilegală de arme şi muniţii.

TASS a citat oficiali din cadrul forţelor de ordine care au declarat că acesta a murit la 31 decembrie, din cauza consecinţelor unui atac cerebral suferit anterior.

Nu este clar de ce informaţiile despre moartea lui Demcenko au apărut cu o întârziere de câteva săptămâni, notează Reuters.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Alex Velea, audiat ca martor în dosarul crimei de la hotelul din Padina. Antonia a plâns. „A văzut nişte momente mai urâte”

Crimă sângeroasă într-un hotel din Padina, județul Dâmboviţa, la o petrecere la care au participat inițial și cântăreți români, cum ar fi Alex Velea. În urma unei altercații, un bărbat de 41 de ani a fost atacat și înjunghiat mortal.

Cardurile de sănătate, aproape inutile. Pacienții nu pot fi consultați, iar medicii lucrează noaptea pentru validare

Cardurile de sănătate au ajuns aproape inutile. Platforma informatică a Casei Naționale de Sănătate funcționează atât de prost încât medicii sunt nevoiți să trimită pacienți acasă, fără să-i consulte și să le dea rețete.

Horațiu Potra, fost luptător în Legiunea Străină: Contractorii care luptă cu rebelii din Congo știu ce riscuri își asumă

Toți contractorii care luptă cu rebelii din Congo știu ce riscuri își asumă, susține Horațiu Potra, cel care a încheiat contractele cu armata acestei țări.  

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.