Un tânăr din Galaţi a distrus apartamentul bunicii căutând etnobotanice. Femeia era de faţă

×
Publicitate

Un tânăr de 24 ani, din Galaţi, s-a ales cu dosar penal, după ce a distrus apartamentul bunicii, în căutare de etnobotanice, se arată într-un comunicat transmis luni de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Galaţi.

Potrivit sursei citate, un echipaj de jandarmi a fost sesizat de către dispeceratul secţiei de poliţie că la un bloc situat pe raza secţiei este semnalat un scandal.

Ajunşi la faţa locului, jandarmii au observat geamul spart de la intrarea în bloc, iar la etajele 1 şi 2, pe casa scării, erau sparte cutiile de distribuţie a semnalului TV şi colţurile de la pereţi. De asemenea, zgomotele ce veneau dintr-un apartament situat în bloc a făcut ca vecinii să se alarmeze şi să iasă pe casa scării.

În momentul în care au ajuns la uşa apartamentului unde era semnalat scandalul, jandarmii au fost întâmpinaţi de către proprietară, o bătrână în vârstă de 78 ani, care a declarat că nepotul acesteia, într-un acces de furie a spart geamurile uşilor din locuinţă şi a dărâmat dulapurile în căutarea unor produse etnobotanice despre care susţinea că i-ar fi fost ascunse de către bunică. De faţă se afla şi fratele acestuia care împreună cu bunica au încercat să-l liniştească, însă fără rezultat.

Din verificările efectuate de către jandarmi la faţa locului şi din declaraţia vecinilor a rezultat că tânărul a venit la domiciliul bunicii însoţit de fratele său şi un prieten iar în momentul în care nu i s-a deschis uşa de acces în bloc a început să lovească geamul cu ajutorul unui obiect contondent tip macetă, spărgându-l. Înfuriat, în momentul în care a pătruns în casa scării a început să lovească colţurile de la pereţi şi cutiile de distribuţie a semnalului TV, după care a intrat în apartamentul bunicii unde a început să provoace scandal. Întrucât nu a găsit bunurile pe care le căuta, tânărul a spart geamurile uşilor din apartament, maşina de spălat, vesela din bucătărie şi a dărâmat dulapurile din casă.

 

 

Agresorul, cunoscut cu antecedente penale, a fost condus la sediul secţiei de poliţie unde jandarmii i-au întocmit actele de sesizare pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, cercetările fiind continuate de către poliţişti.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita unui celebru fotbalist, apariție sclipitoare pe rețele: ”Wow, ce bine îți stă în portocaliu / Ești bestială”
FOTO Iubita unui celebru fotbalist, apariție sclipitoare pe rețele: ”Wow, ce bine îți stă în portocaliu / Ești bestială”
Citește și...
Două persoane din Tulcea au murit, după ce apartamentul lor a fost cuprins de flăcări. Care a fost cauza incendiului

Două persoane, mamă şi fiu, au decedat în urma unui incendiu care le-a cuprins locuinţa, situată la parterul unui bloc din municipiul Tulcea. Potrivit reprezentanților ISU Tulcea, cauza probabilă a izbucnirii incendiului este un cablu electric defect.

Accident în Sectorul 4 al Capitalei. Un bărbat a ajuns la spital, după ce două mașini s-au ciocnit

Un bărbat de 34 de ani, cetățean străin, a ajuns la spital sâmbătă seară după ce două mașini s-au ciocnit într-o intersecție din Sectorul 4 al Capitalei.

Care este starea de sănătate a lui Mircea Lucescu după infarctul pe care l-a suferit

La două zile după ce a suferit un infarct, starea de sănătate a lui Mircea Lucescu este mai bună. Fostul selecționer va rămâne însă în continuare sub atenta supraveghere a cardiologilor de la Spitalul Universitar din Capitală.

Recomandări
Germania, Italia, Spania, Portugalia și Austria cer UE taxă pe profiturile uriașe din energie. Măsurile luate de România

Marile economii europene revin la o soluție folosită în 2022: taxarea profiturilor excepționale ale companiilor din energie. În timp ce Bruxelles-ul analizează măsura, România taxează deja profiturile excepționale din petrol.

ANPC a facut controale înainte de Paște. Au fost aplicate amenzi de peste 7 milioane de lei. Neregulile găsite

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și super-marketuri din toată țara.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.