Un bărbat din Galaţi a fost amendat cu 200 de lei. A jignit un poliţist pe Facebook

61937655

Un bărbat din Galaţi a primit o amendă în valoare de 200 de lei pentru că a jignit un poliţist pe Facebook, reprezentanţii Poliţiei Galaţi afirmând că sancţiunea a fost aplicată conform prevederilor legale.

Bărbatul s-a plâns pe Facebook că este victima unui abuz, după ce a fost sancţionat cu o amendă în valoare de 200 de lei pentru jigniri aduse unui poliţist pe reţeaua de socializare, scrie News.ro.

De altfel, el a şi postat ulterior o fotografie a procesului verbal pentru a-şi susţine afirmaţiile.

"În data de 14.01.2018 a postat un comentariu pe Facebook cu referire la un poliţist din cadrul Secţiei 3 Poliţie în care îi aducea acestuia injurii « un bou de poliţist de la a 3-a, îl cunosc şi ştiu ce spun»". Vă mulţumesc că m-aţi înţeles", a relatat el pe Facebook.

proces verbal Facebook

Reprezentanţii Poliţiei Judeţene Galaţi confirmă faptul că bărbatul respectiv a fost amendat, după ce a adresat injurii unui poliţist pe Facebook, iar sancţiunea i s-a aplicat conform Legii nr. 61 pentru adresare de cuvinte şi expresii jignitoare, sancţiunile prevăzute fiind de la 200 la 1.000 de lei.

"Este vorba despre un bărbat care a fost amendat pentru injurii, sancţiunea aplicată fiind în cuantum de 200 de lei", a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Galaţi, Gabriela Costin.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Descoperirea făcută de polițiștii de frontieră, în grădina unui suspect. VIDEO

Polițiștii de frontieră din Constanța au efectuat percheziții la domiciliile unor indivizi, suspectați că făceau contrabandă.

CCR: Statutul magistraților, parțial neconstituțional. Proiectul se întoarce în Parlament

Statutul judecătorilor şi procurorilor este parţial neconstituţional şi face cale-ntoarsă în Parlament. 

300 de angajați ai Combinatului de Oțeluri Speciale au protestat, la Târgoviște

A fost protest, luni, în fața Combinatului de Oțeluri Speciale din Târgovişte. Nemulţumiţi de salarii şi de condiţiile de muncă, aproximativ 300 de angajaţi au manifestat în stradă.

Recomandări
Bilanțul incidentelor cu drone și mine marine din România, de la începutul războiului din Ucraina. Raportul publicat de MApN

MApN prezintă situația incidentelor cu drone și mine marine care au pătruns pe teritoriul României, încă de la începutul invaziei rusești pe scară largă în Ucraina.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Au rămas fără ajutorul pentru facturile la energie pentru că au greșit CNP-ul. Peste 100.000 de cereri au fost respinse

Peste 718.000 de consumatori vulnerabili au beneficiat, în luna august, de tichetul de energie, suma totală virată de Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (ANPIS) în conturile de mandat poştal ridicându-se la 35,782 milioane de lei.