Un avion cu două persoane la bord s-a prăbușit în județul Iași. Pilotul a murit. FOTO

×
Publicitate

Un avion de mici dimensiuni cu două persoane la bord s-a prăbușit sâmbătă după amiaza în zona comunei Tătărusi, din Iași. Aeronava participa la un show aviatic, organizat de administraţia locală.

Pilotul a intrat în stop cardio-respirator şi nu a mai putut fi salvat.

Colegul sau are multiple fracturi, dar este conştient şi a fost transportat la spital.

Martorii spun că avionul ar fi avut probleme tehnice în timpul zborului, pentru că atunci când a încercat să execute o manevră în aer pur şi simplu a intrat în picaj.

Raed Arafat secretar stat Ministerul de Interne: "Un avion de mici dimensiuni care partipa la un show aerian s-a prăbuşit. Din informaţiile echipelor sosite la faţa locului avem o persoană care este sub manevre de resuscitare şi o persoană rănită, dar conştientă."

Din păcate, în ciuda eforturilor medicilor, pilotul nu a mai supravieţuit.

avion prabusit in Tatarusi

CRONOLOGIA EVENIMENTELOR:

UPDATE 18:00 Potrivit ISU Iași, pilotul avionului a murit. Prefectul judeţului Iaşi, Marian Şerbescu, a declarat că echipajele medicale aflate la locului prăbuşirii avionului de mici dimensiuni au declarat decesul pilotului. El a spus că medicii au efectuat manevre de resuscitare, dar nu s-a reuşit salvarea pilotului.

Cea de a doua victimă este în stare stabilă, având fracturi şi traumatisme grave şi fiind transportată la Spitalul Clinic Judeţean Iaşi.

Prefectul judeţului a mai spus că avionul s-a prăbuşit la scurt timp de la decolare şi se afla la o altitudine mică.

Avionul s-a prăbuşit în apropierea unei păduri din localitateaTătăuşani şi era un zbor de antrenament.

UPDATE 17:30 Prefectul Marin Şerbescu afirmă că cele două persoane au fost rănite şi vor fi preluate de un elicopter SMURD. Coordonatorul SMURD Iaşi, Diana Cimpoeşu, a precizat că pilotul este în stop cardio-respirator şi se fac manevre de resuscitare.

"Medicul de pe elicopter resuscitează pilotul aflat în stop cardio-respirator, iar medicul de pe ambulanţă a preluat cea de-a doua persoană. Este conştientă, dar cu mai multe contuzii. Ea va fi preluată de SMURD şi adusă la Iaşi pentru investigaţii", a precizat Cimpoeşu.

FOTO:  ISU Iași

avion prabusit in Tatarusi

Reprezentanţii ISU Iaşi au precizat că, din primele informaţii, una dintre victime are multiple fracturi şi leziuni, iar cealaltă este în stop cardio-respirator.

La rândul lui, prefectul judeţului Iaşi, Marin Şerbescu, a spus că avionul este unul privat şi era pilotat de un instructor cu experienţă.

La fața locului intervin trei autospeciale pentru stingerea incendiilor, un echipaj de descarcerare și un echipaj SMURD de terapie intensivă mobilă.

De asemenea, a fost alertat și un elicopter SMURD.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Incendiu de vegetaţie în Parcul Natural Văcăreşti

Pompierii intervin, sâmbătă, pentru stingerea unui incendiu de vegetaţie izbucnit în Parcul Natural Văcăreşti, anunţă Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bucureşti - Ilfov.

25 de sirieni şi trei călăuze bulgare, depistaţi la frontieră. Unde voiau să ajungă

Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au depistat 25 cetăţeni sirieni - 21 de adulţi şi 4 copii - care au încercat să intre ilegal în ţară din Bulgaria.

Blocaj pe A2, după ce un șofer băut a intrat în două autovehicule

A fost blocaj total vineri seară aproape o jumătate de ora pe Autostrada Soarelui, la kilometrul 88, după un accident provocat de un şofer băut.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.