UDMR Covasna a sesizat FIFA privind "atitudini antimaghiare" la meciul Romania - Ungaria

61381137

UDMR Covasna a sesizat FIFA privind "atitudini antimaghiare" la meciul Romania - Ungaria, cu referire la faptul ca suporterii romani au scandat "ca maghiarii sa paraseasca tara", transmite corespondentul Mediafax.

Serviciul de asistenta juridica pentru minoritati "Mikó Imre" din cadrul UDMR Covasna a trimis o scrisoare presedintiei FIFA in care atrage atentia asupra unor "atitudini antimaghiare" la meciul Romania-Ungaria, disputat, vineri, pe Arena Nationala din Bucuresti.

Semnatarii scrisorii, respectiv presedintele UDMR Covasna, Tamas Sandor, care este si presedintele Consiliului Judetean, presedintele UDMR Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, totodata, primarul municipiului Sfantu Gheorghe, si deputatul Marko Attila isi exprima regretul ca "din nou" trebuie sa apeleze la FIFA din cauza unor suporteri romani care au dat dovada de "atitudini antimaghiare".

"Din pacate nu este vorba de cazuri izolate, ci in ultima perioada a devenit o obisnuinta ca la meciurile de fotbal sa se scandeze ca maghiarii sa paraseasca tara", se subliniaza in scrisoare.

Semnatarii scrisorii solicita ca FIFA sa ia "o pozitie ferma" fata de cei care starnesc "atmosfera antimaghiara".

"Este inacceptabil pentru noi ca in timp ce urmarim la televizor meciul, sa vedem ca unii vor sa ne alunge din tara. Daca se intampla astfel de lucruri, de fiecare data trebuie sa avem o reactie ferma. Nu putem tolera ca meciurile de fotbal sau oricare alt eveniment sportiv sa fie spatiul invrajbirii, intolerantei si al urii", precizeaza semnatarii scrisorii.

De asemenea, cei trei lideri ai UDMR Covasna mentioneaza ca, in repetate randuri, au subliniat ca prin aceste apeluri scopul lor nu este de a tine publicul departe de evenimentele sportive, ci doar vor stadioane cu suporteri civilizati.

"Iar pentru aceasta este nevoie de masuri concrete, de schimbarea mentalitatii si al comportamentului", se mai arata in comunicat.

Semnatarii scrisorii sustin, de asemenea, ca astfel de evenimente lasa urme "adanci" in comunitatea maghiara din Transilvania, slabesc sentimentul de siguranta ale maghiarilor, starnesc frica si neincredere.

In aceste conditii, liderii UDMR Covasna cer FIFA sa semnaleze, prin luarea unor sanctiuni aspre, ca sportul nu inseamna ura, ci respect.

Reprezentativa Romaniei a invins, vineri seara, pe Arena Nationala, cu scorul de 3-0 (2-0), selectionata Ungariei, intr-un meci contand pentru grupa D de calificare la Cupa Mondiala din 2014, din Brazilia.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
"Nu sunt hrana pentru caini". Peste 300 de bucuresteni au participat la protestul din Capitala

Peste 300 de persoane au participat in Parcul Izvor din Bucuresti la un protest referitor la problema cainilor vagabonzi, cerand ridicarea acestora de pe strazile Capitalei, pentru siguranta locuitorilor.

Mesajul emotionant al Andreei Marin fata de eutanasierea cainilor: Acel pui de om a murit in groaza

Cazul lui Ionut, baiatul ucis de madainezi, a impresionat-o profund si pe Andreea Marin care a explicat intr-un mesaj pe Facebook pozitia ei fata de eutanasiere.

A escaladat blocul cu mainile goale pentru a salva un bebelus prins in sarmele de rufe

O tragedie a fost evitata cu ajutorul unui adevarat erou la Iasi. Un baietel de un an si doua luni a riscat sa se sufoce, dupa ce a stat suspendat timp de 5 minute in sarmele de rufe de la etajul 3 al unui bloc.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.