Trump, mesaj critic cu privire la lipsa de reactie a Chinei cu privire la Coreea de Nord: Sunt foarte dezamagit

61900995

Presedintele american Donald Trump a postat pe Twitter doua mesaje prin care se declara “foarte dezamagit” de China, care a castigat sute de miliarde de dolari din comertul su SUA, dar nu face nimic cu privire la Coreea de Nord.

Sunt foarte dezamagit de China. Nesabuitii nostri fosti lideri le-au permis sa obtina sute de miliarde de dolari pe an din comert, dar..”

.. ei nu fac NIMIC pentru noi in privinta Coreii de Nord, doar vorbe. Nu vom mai permite ca acest lucru sa continue. China ar putea rezolva usor aceasta problema!”

Tonul presedintelui SUA este total diferit fata de cel adoptat luna trecuta, cand spunea ca e bine ca Beijingul macar a incercat.

“Desi apreciez enorm eforturile presedintelui Xi si ale Chinei de a ajuta cu Coreea de Nord, nu a functionat. Macar stim ca China a incercat”, scria presedintele american pe Twitter pe 20 iunie.

Trump isi pusese sperantele intr-o cooperare mai buna cu China pentru ca aceasta sa isi exercite influenta asupra Coreei de Nord, bazandu-se mult pe ajutorul presedintelui Xi Jinping.

Presedintele american a mai postat pe reteaua de socializare un mesaj pe aceasta tema si dupa testul cu racheta de la inceputul acestei luni.

"Poate ca China va face ceva important cu privire la Coreea de Nord si va pune capat acestei absurditati o data pentru totdeauna",scria el pe 4 iulie.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Concurs neobisnuit in Cehia. Atletii de ocazie se intrec la proba de scuipat catelul de usturoi

Un orasel din Cehia are ambitia sa fie capitala ustoroiului, care se cultiva intens in acea zona. De vreo 15 ani, organizeaza si un festival inchinat bulbilor cu gust usturator, cu miros nu tocmai prietenos, dar atat de bogati in substante nutritive.

Vaccinarea copiilor devine obligatorie, in Italia. Ce risca parintii care nu respecta legea aprobata de autoritati

Parlamentul de la Roma a dat aprobarea finala pentru un program national prin care vaccinarea copiilor devine obligatorie, pana la varsta de 16 ani.

Incendiu puternic la un festival de muzica din Barcelona. 22.000 de persoane, evacuate dupa ce scena a luat foc. VIDEO

Peste 22.000 de persoane au fost evacuate la un festival de muzica din Barcelona dupa ce un incendiu masiv a cuprins scena principala.

Recomandări
Cum s-a ajuns la eșecul rușinos al legii salarizării. Patru miniștri n-au găsit în ultimii 5 ani o formulă potrivită

Cel puțin 770 de milioane de euro, atât ne costă negocierile eșuate privind legea salarizării din ultimii 5 ani. Au fost patru miniștri la Muncă, însă niciunul nu a reușit să găsească formula potrivită care să împace toate taberele implicate. 

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.