Trei localităţi afectate de ploile abundente. Circulaţie întreruptă pe DN7, în Deva

62056804
ISU

Un număr de 25 de gospodării din localităţile Deva, Simeria şi Băiţa, dar şi circulaţia pe DN 7 - centura municipiului Deva au fost afectate de ploile abundente care au căzut în cursul nopţii de duminică spre luni

40 de pompieri militari intervenind în ajutorul populaţiei care a avut de suferit din cauza precipitaţiilor.

Potrivit datelor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Hunedoara, în municipiul Deva, 12 gospodării, din zonele Horia şi Grigorescu, au avut apă în beciuri, în oraşul Simeria au fost inundate zece gospodării, iar în comuna Băiţa, trei gospodării.

Patru maşini au rămas blocate pe o porţiune din DN 7 - şoseaua de centură a municipiului Deva, din cauza apei şi aluviunilor ajunse pe carosabil. Traficul rutier a fost deviat, în cursul nopţii, prin oraş, luni dimineaţa situaţia revenind la normal.

Nu au fost înregistrate victime omeneşti, potrivit pompierilor.

Mai multe echipaje ale ISU Hunedoara, Poliţiei Rutiere, Biroului de Ordine Publică şi Poliţiei Locale Deva au fost prezente în teren pe tot parcursul nopţii.

Valoarea pagubelor materiale urmează să fie stabilită de autorităţi în perioada următoare.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
Explozie la etajul cinci al unui bloc din Sibiu. 39 de persoane au fost evacuate

O explozie neurmată de incendiu a avut loc, joi seară, la etajul cinci al unui bloc din Sibiu, 39 de persoane fiind evacuate. Deocamdată nu sunt anunţate victime.

Stenograme din dosarul azilelor ilegale din Bihor: „Aici este puşcărie”, „Pentru epilepsie să chemăm ambulanţa?!”

Stenogramele din dosarul rețelei coordonate de Viorel Pașca, deținătorul azilelor ilegale din Bihor, descriu un sistem în care persoane vulnerabile erau exploatate pentru bani, iar abuzurile, neglijența medicală și violența deveniseră practici obișnuite.

Prețul legumelor a scăzut drastic în plin sezon. Castraveții au ajuns să coste 50 de bani/kg, iar roșiile, 3 lei

Cu multă marfă pe tarabă, clienți puțini și temperaturi tot mai mari, legumicultorii au început să scadă prețurile. Castraveții se vând și cu câteva zeci de bani kilogramul, în Galați și Olt, zone unde sunt multe culturi.

Recomandări
Noi detalii șocante din dosarul azilelor ilegale din Bihor. Ce a găsit DIICOT la percheziții. Viorel Pașca: „Niște tâmpenii”

Soții Florica și Viorel Pașca, dar și cei trei fii ai lor reținuți miercuri de DIICOT pentru trafic de persoane, au încercat joi să-i convingă pe judecătorii Tribunalului București că sunt nevinovați.

Raport: Rusia ar fi spionat cu drone peste 12 state NATO timp de 18 luni, fără să fie oprită. Cea mai afectată țară

Rusia ar fi desfășurat timp de 18 luni o campanie de supraveghere cu drone în peste 12 țări NATO, fără a întâmpina mari obstacole, potrivit unei analize publicate joi.

Un amfibiu cumpărat în Călărași cu un milion de euro din fonduri UE nu a fost folosit niciodată. Ce spun autoritățile

Proiect european declarat nefuncțional. Un autobuz turistic plutitor, așa cum sunt cele de la Budapesta, avem și în România, la Călărași.