Traian Basescu: "Putem fi mandri ca, printr-un efort national, am depasit dificultatile anului 2011"

60533310

Presedintele Traian Basescu le-a adresat, sambata, romanilor, gandurile sale bune de sanatate si incredere in viitor, cu prilejul intrarii in noul an.

"Intampinam impreuna un An Nou şi va adresez, cu acest prilej de bucurie si speranta, gandurile mele bune de sanatate şi încredere in viitor. Acum, la cumpana dintre ani, putem fi mandri ca printr-un amplu efort national am depasit impreuna dificultatile anului 2011", a spus presedintele Traian Basescu in mesajul sau de Anul Nou, postat pe site-ul Administratiei Prezidentiale.

Seful statului isi doreste, totodata, ca anul 2012 sa reinvie in sufletele romanilor optimismul si credinţa ca pot reusi ramanand solidari cu destinul natiunii din care fac parte.

"Cea mai importanta valoare a Romaniei sunt oamenii, iar romanii au nevoie, mai mult ca oricand, sa stie si sa creada ca prin propriile forţe pot crea o Romanie moderna si performanta, asa cum si-o doresc", afirma Traian Basescu.

Presedintele adreseaza si un mesaj romanilor din diaspora: "Fie ca Noul An sa reinnoiasca in inimile tuturor romanilor, care sunt în ţara sau in comunitatile diasporei, bucuria, speranta si curajul de a ne asuma si implini destinul unui popor menit sa prospere si sa reuseasca prin munca în tot ceea ce isi propune".

"La mulţi ani!", ureaza presedintele Romaniei.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Presedintele CJ Calarasi, acuzat ca a acordat 1 milion de lei asociatiilor unde este presedinte

Presedintele Consiliului Judetean Calarasi este acuzat de abuz in serviciu si conflict de interese. ANI a sesizat Parchetul pentru ca-l banuieste ca ar fi dat din bani publici peste un milion de lei asociatiilor unde este presedinte al CD.

EBA publica pe Twitter doua imagini realizate de Sarbatori: cu tatal ei si cu Elena Udrea

Fiica cea mica a sefului statului, Elena Basescu, a postat pe contul sau de Twitter doua fotografii, intr-una aparand ea alaturi de Elena Udrea, asezate pe un fotoliu langa un brad impodobit.

Umor parlamentar in 2011: declaratii politice cu bibilici, oua, pitici, concubini si laxative

In anul parlamentar 2011, "alesii poporului" au vorbit nu numai despre aderarea la Spatiul Schengen sau coruptia din administratie, ci si despre "piticul porno", "ouale lui Adrian Nastase" sau "dictatorul sinistru".

Recomandări
Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.