Incendiu in reteaua de canalizare din zona Mihai Bravu. Pompierii au stins focul dupa aproape 6 ore

×
Publicitate

A fost blocaj total duminica pe soseaua Mihai Bravu din Bucuresti pe care autoritatile au inchis-o de urgenta. Un incendiu violent a izbucnit intr-o galerie a retelei de termoficare iar pompierilor le-a fost extrem de greu sa ajunga pana la focar.

Cel mai probabil oamenii strazii care se adapostesc iarna acolo au incercat sa se incalzeasca, iar focul a scapat de sub control.

Incendiul a izbucnit la 8 dimineata, iar pompierii chemati de urgenta au folosit zeci de tone de apa si spuma. Temperatura din interior era insa atat de ridicata incat apa folosita se transforma instantaneu in abur. Trecatorii au filmat cum cei de la RADET au scos de urgenta capacele de canal insa din aceasta cauza vizibilitatea in zona era aproape de zero.

In disperare de cauza militarii au ridicat dalele de beton ale unei guri aerisire aflata la 100 de metri de focar iar trei dintre ei au coborat in galerie. La 4 ore de la inceputul interventiei, pericolul nu era inlaturat.

Oancea Sorin, comandant detasament de pompieri Vitan: "La momentul ajungerii incendiul era in faza generalizata, ardea vilolent - mase plastice, cauciucuri dupa culoarea fumului si dupa miros. Am intervenit pentru racirea zonei de ardere, cu toate acestea nici in momentul de fata nu putem sa intram in canal sa ajungem sa vedem pana unde s-a extins focul si ce anume a ars." Dupa 6 ore circulatia a fost reluata.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Doi medici din Câmpulung Moldovenesc, reţinuţi pentru luare de mită. Unul ar fi primit bani şi bunuri de 61 de ori

Doi medici de la Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc au fost reţinuţi pentru 24 de ore, fiind acuzaţi de luare de mită. 

Au promis măști în pandemie, dar au cumpărat vile și mașini de lux. Un bărbat și o femeie din Bihor, trimiși în judecată

O femeie şi un bărbat au fost trimişi în judecată pentru înşelăciune comisă în pandemie. 

Un antrenor de box din București ar fi agresat sexual o minoră de 14 ani ani la antrenamente. Bărbatul a fost reținut

Un bărbat de 49 de ani, bănuit de viol asupra unui minor, agresiune sexuală şi lovire sau alte violenţe, toate în formă continuată, a fost reţinut pentru 24 de ore după ce ar fi încălcat măsurile impuse printr-un ordin de protecţie provizoriu.

Recomandări
Mugur Isărescu, despre „intervențiile” BNR asupra cursului. Ce este „boala olandeză” și de ce trebuie evitată

Mugur Isărescu explică faptul că BNR nu a ținut artificial cursul euro „prea sus”, așa cum susțin unele critici.

Emil Gânj a fost condamnat la închisoare pe viață după ce și-a ucis fosta iubită și a incendiat casa. Este căutat din 2025

Tribunalul Mureș l-a condamnat, marți, pe Emil Gânj, arestat în lipsă, la detenție pe viață, pentru uciderea cu mai multe lovituri de topor a unei femei din Miheșu de Câmpie, pe 8 iulie 2025, faptă urmată de incendierea locuinței în care se afla victima. 

Un avion F-16 românesc aflat în misiune NATO a doborât o dronă deasupra Estoniei. Anunțul făcut de ministrul Apărării

Un avion românesc aflat în misiunea NATO de Poliție Aeriană în statele baltice a doborât o dronă care a pătruns în spațiul aerian al Estoniei.