Temperaturi in crestere in toata tara si ploi slabe in anumite regiuni. Cum va arata vremea in urmatoarele 3 zile

×
Codul embed a fost copiat

Ziua de astazi ne-aduce vreme calda, multi nori si cateva ploi slabe la munte, in nordul si centrul tarii.

In Dobrogea si in Baragan, vor fi innorari si nu este exclus sa picure trecator. Vantul va fi un pic mai activ, iar temperaturile, peste mediile perioadei, vor ajunge la 16-17 grade.

Si mai sus, in Moldova sudica si in nordul Munteniei norii se aduna din cand in cand si ar putea sa lase cativa stropi de ploaie. Nu vor lipsi perioadele insorite si va fi mai cald decat in mod obisnuit la aceasta data: vom avea maxime de pana la 16 grade.

In jumatatea nordica a Moldovei cerul va fi innorat si va ploua slab, pe suprafete restranse. Vantul va avea unele porniri, iar temperaturile vor fi si aici mai ridicate decat ar fi normal in acest moment al anului.

In nordul Transilvaniei si in Maramures este ceata in orele diminetii, iar pana la ora 9 este cod galben de ceata pentru judetele Satu Mare si Salaj si pana la 11 pentru zonele joase ale jud Cluj. Pe timpul zilei vom avea atmosfera mohorata; ploi sporadice si temperaturi apropiate de valorile normale pentru aceasta perioada.

Citește și
peisaj de toamna, turist la Lacul Sfanta Ana
Vremea e in continuare frumoasa in toata tara, dar in Europa incep ploile. Cand vor scadea temperaturile

In vestul tarii innorarile vor alterna cu perioadele insorite si izolat ar putea sa ploua slab. Temperaturile, in crestere fata de ziua trecuta, vor ajunge la 17-18 grade-valori ridicate pentru data din calendar.

In tinuturile centrale gasim vreme inchisa si ploi slabe, indeosebi in zonele de munte. Si tot la munte vantul va avea intensificari. Maximele pornesc de la 9-10 grade in depresiuni si ajung la 15 grade Celsius.

Sud-vestul tarii va avea vreme buna si temperaturi ridicate. Vor fi unele innorari pe parcursul zilei, dar ploile vor aparea cu totul izolat. Vantul va sufla mai tare in zona Olteniei, iar dupa pranz termometrele vor indica 17-18 grade.

Si in sudul tarii apar innorari si conditii de ploaie slaba, dar se arata si soarele. Temperaturile se mentin la valori ridicate, de 16-17 grade.

In Capitala ramanem cu vremea calda, chiar daca temperatura nu mai urca la fel de mult ca ieri, cand am avut 19 grade. Maxima anuntata pentru astazi este de 16 grade; norii vin si trec, dar nu sunt semne de ploaie, iar vantul se opreste la moderat. Peste noapte apar conditii de ceata, iar spre dimineata se vor inregistra in jur de 10 grade.

La munte cerul va fi plin de nori si va ploua din loc in loc. Vantul va prezenta intensificari, iar cele mai mari viteze se vor atinge in zonele de creasta. Temperaturile vor fi comparabile cu cele de ieri.

Cum va arata vremea in urmatoarele zile in Bucuresti si la munte

Incepem cu Bucurestiul, unde maine vremea va continua sa se incalzeasca usor si va deveni deosebit de calda pentru data din calendar. Cerul va fi temporar noros, dar conditiile de ploaie vor fi reduse. Vantul va sufla slab si moderat.

Joi vor fi tot 20 de grade, in conditii de cer mai mult senin si vant domol. Dimineata si noaptea e posibil sa apara ceata.

Vineri, temperatura aerului va fi in usoara scadere dar chiar si asa se va mentine ridicata pentru data din calendar. Cerul va fi variabil, iar vantul va sufla slab. Dimineata si noaptea vor fi conditii de ceata.

Ajungem in zona de munte. In toate zilele despre care vorbim, valorile termice vor fi ridicate pentru a doua decada a lunii noiembrie.

Maine se va incalzi usor cerul va avea innorari, insa doar pe arii restranse va ploua slab. Vantul va prezenta intensificari, iar cele mai mari viteze se vor atinge in zona inalta. In cursul noptii, pe vai si in depresiuni izolat se va semnala ceata.

Joi cerul va fi variabil, dar in Muntii Apuseni si Carpatii Orientali unde, vor fi cateva ploi slabe sau va burnita. Vantul va sufla slab si moderat, cu unele intensificari pe creste. Dimineata si noaptea, pe vai si in depresiuni izolat se va semnala ceata.

Vineri valorile termice vor fi in scadere usoara. Cerul va fi variabil, dimineata si noaptea, pe vai si in depresiuni local se va semnala ceata sau nebulozitate joasa, posibil asociata, cu totul izolat, cu burnita. Vantul se va inteti pe creste.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Tara din Europa in care oamenii au iesit la plaja, cu o luna inainte de Craciun. Explicatia pentru temperaturile de vara
Tara din Europa in care oamenii au iesit la plaja, cu o luna inainte de Craciun. Explicatia pentru temperaturile de vara

Mai e o luna si jumatate pana la Craciun, dar vremea e neobisnuit de calda in mai multe tari din lume. In sudul Frantei oamenii au mers la plaja, iar la New York multi au revenit la... sandale.
 

Vremea e in continuare frumoasa in toata tara, dar in Europa incep ploile. Cand vor scadea temperaturile
Vremea e in continuare frumoasa in toata tara, dar in Europa incep ploile. Cand vor scadea temperaturile

Azi ramanem cu vremea frumoasa. Va fi mai cald decat in mod obisnuit mai ales la deal si munte. Dimineata si noaptea in zonele joase, va fi ceata din loc in loc. Apoi vom avea atmosfera placuta, cu soare si cativa nori de vreme buna
 

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.