Tatăl studentei care a murit în accidentul de la 2 Mai: Eu nu cumpăr sufletul copilului meu pentru câţiva arginţi

62378351

Părinţii celor doi tineri ucişi în accidentul produs vara trecută, în localitatea 2 Mai, au refuzat medierea propusă de familia tânărului care a provocat accidentul aflându-se sub influenţa drogurilor.

Familia lui Vlad Pascu a propus pentru marţi după amiază o întâlnire cu scop de mediere cu familiile celor doi studenţi ucişi de tânărul drogat. Părinţii celor doi studenţi au refuzat însă medierea.

Tată studentului care şi-a pierdut viaţa în accident, Valentin Olaru, spune că îşi doreşte pedeapsa maximă pentru cel care i-a ucis fiul.

„Au vrut o mediere. Este normal în proces. Ei oferă o sumă de bani, dar noi deja am refuzat. Nu se va duce nimeni. 100% am refuzat. Nu există aşa ceva. Nu trebuie să ne plătească copiii. Noi vrem pedeapsa maximă pentru ei", a declarat tatăl lui Sebastian Olariu la un post TV.

Şi tatăl tinerei ucise în accidentul provocat de Vlad Pascu exclude ideea de a primi bani de la Vlad Pascu, spunând că familia acestuia doreşte acum mediere în speranţa că autorul accidentului va primi o pedeapsă mai blândă.

Citește și
Două grupări care furau motorină din utilaje au fost destructurate de poliţişti, în Brașov. Ancheta vizează 25 de persoane

„Aşa ceva nu se va întâmpla niciodată. Eu nu cumpăr sufletul copilului meu pentru câţiva arginţi. Acest ajutor între ghilimele, financiar, vine mult prea târziu. Nu ne-a întrebat nimeni şi oricum nu aveam nevoie, ţin să subliniez, dar măcar ca gest omenesc să ne fi întrebat cineva când am avut copiii la capelă. Vor mediere, adică să mai scadă din sentinţă, să ce? Eu nu vând sufletul copilului meu pentru câţiva arginţi”, a declarat tatăl Robertei Dragomir.

El susţine că îi va chema în instanţă şi va face demersuri împotriva tuturor poliţiştilor care l-au lăsat pe Pascu liber înainte de producerea accidentului.

„Mare atenţie şi pentru domnii, doamnele din magistratură de la Mangalia! Să nu încerce să facă cineva ceva, vreo nefăcută. Sunt cu ochii pe ei. Poliţia Română, care a fost atunci de l-au dat deoparte să nu păţească Vlad Pascu ceva, poliţiştii de la Rutieră, eu îi voi chema în instanţă şi pe dumnealor. Sunt la fel de vinovaţi ca şi Vlad Pascu, doar că nu au fost fizic la volanul maşinii", a declarat Cătălin Ştefan Dragomir.

În 19 august 2023, Vlad Pascu a condus un autoturism pe DN 39, iar în jurul orei 5.25, în apropiere de 2 Mai, a intrat într-un grup de pietoni. În urma impactului, doi tineri şi-au pierdut viaţa şi alţi trei au fost răniţi.

Vlad Pascu a fugit de la locul accidentului şi a fost găsit apoi de poliţişti în Vama Veche. Anchetatorii au stabilit că el se afla sub influenţa mai multor substanţe interzise, printre care cocaină, amfetamină şi metamfetamină.

Vlad Pascu a fost trimis în judecată, în luna septembrie, pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului şi conducerea unui vehicul sub influenţa substanţelor psihoactive.

Dosarul a fost înaintat pentru soluţionare Judecătoriei Mangalia.

De asemenea, într-un alt dosar, Vlad Pascu a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT, împreună cu părinţii săi, pentru trafic de droguri, pentru determinarea unei persoane să dea declaraţii mincinoase sau să nu prezinte probe şi pentru punerea la dispoziţie a locuinţei pentru consum de droguri. Acest dosar va fi judecat la Tribunalul Bucureşti.

Articol recomandat de sport.ro
Cum ar fi început scandalul în care Florin Tănase ar fi vrut să lovească un tricolor cu un scaun! Cum ar fi fost calmat jucătorul de la FCSB
Cum ar fi început scandalul în care Florin Tănase ar fi vrut să lovească un tricolor cu un scaun! Cum ar fi fost calmat jucătorul de la FCSB
Citește și...
Două grupări care furau motorină din utilaje au fost destructurate de poliţişti, în Brașov. Ancheta vizează 25 de persoane
Două grupări care furau motorină din utilaje au fost destructurate de poliţişti, în Brașov. Ancheta vizează 25 de persoane

Două grupări formate din 25 de persoane, care furau motorină din utilajele folosite pentru modernizarea unei căi ferate, au fost destructurate de poliţişti, a informat, sâmbătă, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Braşov.

Polițistul din Cluj care a împușcat din greșeală un bărbat, implicat într-un scandal, este cercetat penal
Polițistul din Cluj care a împușcat din greșeală un bărbat, implicat într-un scandal, este cercetat penal

Un polițist din Cluj care recent a împușcat un bărbat în timp ce încerca să-l imobilizeze este acum cercetat penal, pentru uz de armă fără drept și vătămare corporală din culpă.

Statul are cu peste 30.000 de bugetari mai puțin decât anul trecut. Topul ministerelor după numărul de angajați
Statul are cu peste 30.000 de bugetari mai puțin decât anul trecut. Topul ministerelor după numărul de angajați

Numărul posturilor ocupate în instituţiile şi autorităţile publice din România era, în ianuarie 2026, de 1.280.305, cu 1.510 mai multe comparativ cu luna precedentă, conform datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanţelor.

Recomandări
Gruparea houthi din Yemen, susținută de Iran, a lansat o rachetă către Israel, pentru prima dată de la începutul războiului
Gruparea houthi din Yemen, susținută de Iran, a lansat o rachetă către Israel, pentru prima dată de la începutul războiului

Armata israeliană a anunțat că a interceptat sâmbătă dimineața o rachetă lansată din Yemen către Israel, iar rebelii houthi, susținuți de Iran, și-au asumat responsabilitatea pentru atac, primul de acest fel de la începutul războiului din Orient.

Ninge abundent la munte. Nămeți de până la un metru și restricții de circulație pe mai multe drumuri din țară
Ninge abundent la munte. Nămeți de până la un metru și restricții de circulație pe mai multe drumuri din țară

A nins la munte, în unele zone chiar abundent. La Rânca, stratul de zăpadă depășeste 40 de centimetri, iar drumarii intervin cu utilajele, ca să mențină șoseaua practicabilă. 

Criza carburanților. Ministerul Agriculturii propune ca fermierii să poată cumpăra motorină la preț redus
Criza carburanților. Ministerul Agriculturii propune ca fermierii să poată cumpăra motorină la preț redus

În criza carburanților, Ministerul Agriculturii propune ca fermierii să poată cumpăra motorină la preț redus, fără TVA și accize.