Taranii dintr-un sat din Vaslui au intins covoare pe drum pentru a nu se murdari pe pantofi episcopul Husilor. FOTO
![Episcopul Husilor](https://image.stirileprotv.ro/media/images/1920x1080/Apr2017/61882120.jpg)
Scene inedite cu ocazia sfintirii locului pe care urmeaza sa se construiasca o biserica intr-un sat din judetul Vaslui. Pentru a nu-si murdari pantofii, dupa ce a coborat din bolidul de lux, Episcopului Husilor i s-au intins covoare pe drum.
Sfintirea a avut loc in localitatea vasluiana Todiresti. Intreg satul a fost mobilizat pentru a-l primi pe Preasfintit ”asa cum se cuvinte”.
Imbracati in straie populare si cu flori in maini, credinciosii l-au asteptat smeriti pe Episcopul Husilor pe terenul unde urmeaza a fi ridicat lacasul de cult.
![](https://image.stirileprotv.ro/media/images/680xX/Apr2017/61882121.jpg)
Avand in vedere precipitatiile din ultima saptamana, organizatorii, Parohia Todiresti, au solicitat enoriasilor sa contribuie pentru asigurarea confortului inaltei feti bisericesti.
Mai multe imagini gasiti pe Adevarul!