Sute de blocuri din București rămân fără apă caldă și căldură până vineri. Zonele afectate de lucrări de reabilitare

62452558
Shutterstock

Compania Municipală Termoenergetica Bucureşti (CMTEB) S.A. anunţă, luni, că în următoarele zile, până vineri inclusiv, vor fi făcute lucrări de reabilitare pe conductele reţelei termice, în mai multe zone din Capitală.

Intervenţiile au durate diferite de realizare, în funcţie de complexitatea fiecărei lucrări, astfel că în perioadele respective furnizarea agentului termic pentru apă caldă şi căldură va fi sistată. Aceste lucrări de reparaţii sunt urgente, fiind impuse de avariile provocate de funcţionarea reţelei la temperaturi exterioare scăzute.

Intervenții esențiale pentru funcționarea sistemului

Potrivit Termoenergetica, următoarele intervenţii sunt esenţiale pentru menţinerea funcţionării optime a sistemului de termoficare până la sfârşitul sezonului rece.

Sectorul 1: Modernizare rețea termică primară

1. Reţeaua termică primară - conductă Dn 700mm - Ion Mihalache – Iancu de Hunedoara – Calea Floreasca - Şoseaua Pipera – Nicolae Caramfil din Sectorul 1. Compania Municipală Energetica S.A. va executa lucrări de modernizare, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă şi încălzire pentru 17 puncte termice (248 blocuri şi imobile) din data de 03 martie 2025, ora 08:00, până în data de 05 martie 2025, ora 23:00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este din anul 1980, această porţiune de reţea având 45 de ani de funcţionare.

Sectorul 2: Modernizare rețea termică primară

2. Reţeaua termică primară - conductă Dn 800mm - în zona străzilor Torentului şi Baicului din Sectorul 2. Se vor executa lucrări de modernizare în cadrul proiectului “SACET Bucureşti – Obiectiv 2 – Magistrala I Sud – Cămin CP3 – Cămin FPC27 – Lot 2 – 2,96 Km” care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă şi încălzire către 4 puncte termice (102 blocuri) din 04 martie 2025, ora 09:00, până în data de 05 martie 2025, ora 23:00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1977, această porţiune de reţea având peste 45 de ani de funcţionare.

Citește și
Un bărbat din Bacău a fost înștiințat printr-un act oficial că a murit: „Sunt o apariţie. Un decedat funcţional”
Un bărbat din Bacău a fost înștiințat printr-un act oficial că a murit: „Sunt o apariţie. Un decedat funcţional”

Sectorul 2: Reparație conducte termice

3. Reţeaua termică primară - conductă Dn 700m - în zona Şoselei Ştefan Cel Mare din Sectorul 2. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă şi încălzire către 10 puncte şi module termice (96 blocuri şi 2 industrii) din data de 03 martie 2025, ora 09:00, până în data de 05 martie 2025, ora 23:00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1978, această porţiune de reţea având peste 45 de ani de funcţionare.

Sectorul 3: Reparație rețea termică primară

4. Reţeaua termică primară - conductă Dn 500mm - în zona străzilor Matei Basarb şi Calea Călăraşi din Sectorul 3. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă şi încălzire către 8 puncte termice (65 blocuri) din data de 05 martie 2025, ora 09:00, până în data de 07 martie 2025, ora 23:00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1988, această porţiune de reţea având peste 35 de ani de funcţionare.

Sectorul 4: Reparație conducte termice

5. Reţeaua termică primară - conductă Dn 800mm - în zona Bulevardului Unirii şi a străzii Bibescu Vodă din Sectorul 4. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă şi încălzire către 5 puncte termice (47 blocuri) din data de 03 martie 2025, ora 09:00, până în data de 07 martie 2025, ora 23:00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1988, această porţiune de reţea având 37 de ani de funcţionare.

Sectorul 4: Reparație rețea termică primară

6. Reţeaua termică primară - conductă Dn 500/700mm - în zona străzii Sergent Niţu Vasile şi a Bulevardului Constantin Brâncoveanu din Sectorul 4. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă şi încălzire către 14 puncte termice (156 blocuri) din data de 03 martie 2025, ora 09:00 până în data 07 martie 2025, ora 23:00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1987, această porţiune de reţea având 37 de ani de funcţionare.

Sectorul 5: Reparație punct termic Tribunal

7. Reţeaua termică primară – punctul termic Tribunal - conductă Dn 400mm - în zona străzii Sfinţii Apostoli din Sectorul 5. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă şi încălzire către un punct termic (6 blocuri) din data de 03 martie 2025, ora 09:00, până în data de 07 martie 2025, ora 23:00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1988, această porţiune de reţea având 37 de ani de funcţionare.

Dispeceratele și echipele de intervenție în alertă

„Dispeceratele Companiei Municipale Termoenergetica Bucureşti şi echipele de intervenţie lucrează în regim permanent pentru soluţionarea problemelor apărute. Vă reamintim faptul că termenele iniţiale de repunere în funcţiune a sistemului de termoficare sunt estimate înainte de deschiderea şantierelor şi decopertarea galeriilor. Finalizarea lucrărilor depinde de complexitatea acestora, care este în directă legătură cu starea de degradare a conductelor”, informează Termoenergetica.

Conform sursei citate, clienţii au la dispoziţie informaţii prin mesajele preînregistrate la numărul de telefon 031.9442 sau alte detalii la 0800.820.002, precum şi prin aplicaţia Termoalert. Compania Municipală îşi cere scuze pentru disconfortul creat.

Articol recomandat de sport.ro
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Citește și...
Un bărbat din Bacău a fost înștiințat printr-un act oficial că a murit: „Sunt o apariţie. Un decedat funcţional”
Un bărbat din Bacău a fost înștiințat printr-un act oficial că a murit: „Sunt o apariţie. Un decedat funcţional”

Un bărbat din Valea Seacă a primit de la DGASPC Bacău un document care îl declara decedat și îi anula anumite drepturi, deși este viu.

Ciprian Ciucu: Polițiștii locali din București vor amenda șoferii care nu plătesc parcarea, de săptămâna viitoare
Ciprian Ciucu: Polițiștii locali din București vor amenda șoferii care nu plătesc parcarea, de săptămâna viitoare

Poliţiştii locali îi vor amenda, începând de săptămâna viitoare, pe cei care nu plătesc parcarea, a anunţat, marţi, primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu.

Guvernul olandez a plătit 5,7 milioane de euro pentru artefactele româneşti furate din Muzeul Drents
Guvernul olandez a plătit 5,7 milioane de euro pentru artefactele româneşti furate din Muzeul Drents

Guvernul olandez a plătit 5,7 milioane de euro în legătură cu furtul important de opere de artă din Muzeul Drents, comis la începutul anului trecut, pe 25 ianuarie, în care printre obiectele furate s-a aflat și Coiful de la Coțofenești din România.

Recomandări
Forumul de la Davos gravitează în jurul lui Trump. ”Oamenii vor să vadă dacă va vorbi cu ei sau către ei”
Forumul de la Davos gravitează în jurul lui Trump. ”Oamenii vor să vadă dacă va vorbi cu ei sau către ei”

În contextul escaladării tensiunilor din jurul Groenlandei, delegaţia Danemarcei a decis să boicoteze Forumul Economic Mondial de la Davos.

Vicepremierul Tanczos Barna: Guvernul nu a făcut reforme în administraţie pentru că nu a existat consens în coaliţie
Vicepremierul Tanczos Barna: Guvernul nu a făcut reforme în administraţie pentru că nu a existat consens în coaliţie

Vicepremierul Tanczos Barna afirmă că Guvernul pe care îl reprezintă nu a reuşit să facă până acum reformele pe care le-a promis în administraţia centrală, pentru că nu a existat consens între partidele din coaliţie.

Grindeanu, despre ministrul Marinescu, acuzat de plagiat: ”Nu suntem la şcoala de maici. Sunt convins că a respectat legea”
Grindeanu, despre ministrul Marinescu, acuzat de plagiat: ”Nu suntem la şcoala de maici. Sunt convins că a respectat legea”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, luni seară, că are încredere că ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, acuzat de plagiat, a respectat legea care era în vigoare la momentul la care şi-a susţinut doctoratul.