Situație alarmantă în Brașov. Numărul cazurilor de coronavirus a explodat după relaxarea restricțiilor

×
Codul embed a fost copiat

Săptămâna se încheie cu veşti îngrijorătoare. Duminică s-au înregistrat 320 de noi îmbolnăviri. Este aşadar a 4-a zi în care numărul celor depistaţi pozitiv a fost în creştere.

Specialiştii subliniază faptul că noi toţi putem contribui la limitarea răspândirii infecţiei COVID 19, dacă respectăm regulile de distanţare fizică şi purtăm masca de unică folosinţă, iar autorităţile chiar fac un apel să fim cât se poate de precauţi.

După 36 de zile România a înregistrat 320 de cazuri noi de infecţie COVID-19 în doar 24 de ore. Un număr atât de mare a mai fost raportat pe 9 mai.

O situaţie alarmantă este în judeţul Braşov, unde numărul îmbolnăvirilor a crescut accelerat. Un sfert dintre cazuri s-au înregistrat numai în ultimele două săptămâni, adică după relaxarea restricţiilor. Spitalele sunt pline, iar inspectorii DSP încearcă să organizeze unele de campanie în nişte săli de sport.

Andreea Neculau, directorul DSP BRAȘOV: „Marile breşe s-au produs în companii. Oamenii s-au întors la lucru în companiile braşovene unde sunt mai multe persoane, în birouri şi acolo nu s-a purtat masca de protecţie. Și de companii private şi de instituţii publice vorbim, despre toate.”

Citește și
accidente munte
Val de accidentări la munte. Turiștii, încălțați cu adidași pe pârtii: „Avem două, trei perechi de ciorapi”

Specialiştii leagă tendinţa de creştere accelerată a îmbolnăvirilor şi de faptul că, în ultimele două săptămâni, Brașovul a fost o destinaţie turistică preferată de români. În vacanţă oamenii au uitat de regulile de protecţie.

Cu 1.022 de cazuri, Brasovul se află pe locul 3 în topul naţional al îmbolnăvirilor, după Suceava şi Bucureşti. Urmează Vrancea şi Iaşi.

Specialiştii spun că se aşteptau la o astfel de creştere după relaxarea restricţiilor.

Prof. dr. Alexandru Rafila, membru în comitetul executiv al OMS: „După 1 iunie a crescut activitatea economică, socială, oamenii se mişcă mult mai mult, dar cred că avem un punct în care putem să intervenim fiecare dintre noi şi să limităm creșterea cazurilor. Să încercăm şi să revenim la bunele practici anterioare, să încercăm să respectăm cele 3 recomandări de bază: masca în spaţii publice, distanţare de 1,5 m, să ne spălăm pe mâini.''

O parte dintre aceste cazuri vin din focare, cum sunt azilele de bătrâni sau spitalele. 22 de bolnavi au fost depistaţi doar într-un cămin din localitatea Maieru, judeţul Bistriţa Năsăud, iar alţi 31 sunt cetăţeni pakistanezi care lucrează în Brăila.

Vorbim însă în continuare şi de transmitere comunitară, iar medicii ne atenţionează să nu uităm că putem lua virusul chiar şi de la o persoană asimptomatică. Tocmai de aceea regulile de igienă şi distanţare fizică trebuie să se transforme în obișnuințe.

Prof. dr. Alexandru Rafila, membru în comitetul executiv al OMS: „Într-o transmitere comunitară nu se pot stabili astfel de filiaţii ale cazurilor pentru toate cazurile. Asta e situaţia, o luăm ca atare, să ne obişnuim cu gândul că în următoarele luni, poate un an, să respectăm nişte măsuri şi să dezvoltăm o abilitate de a trăi ştiind că acest virus există.”

În România, numărul total al îmbolnăvirilor a ajuns acum la 21.999 de persoane. 1.410 de oameni au murit.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Coronavirus România, LIVE UPDATE 14 iunie. Autoritățile au anunțat 320 de cazuri noi
Coronavirus România, LIVE UPDATE 14 iunie. Autoritățile au anunțat 320 de cazuri noi

Pe teritoriul României au fost confirmate 21.999 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 15.719 au fost declarate vindecate și externate.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.