Reacția Rusiei, după ce Trump a amenințat Siria cu un atac: Rachetele „inteligente” ar trebui să zboare spre teroriști

Maria Zaharova
Agerpres

Ministerul rus de Externe a reacționat, miercuri, după ce președintele american Donald Trump a precizat, pe Twitter, că ar putea ataca Siria, ca urmare a presupusului atac chimic care a avut loc în weekend într-o localitate din Ghouta de Est.

Astfel, purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse, Maria Zaharova, a precizat că „rachetele inteligente" ar trebui să zboare în direcţia teroriştilor, nu a guvernului legitim, informează TASS și Reuters, citate de Agerpres.

„Rachetele inteligente trebuie să zboare în direcţia teroriştilor, nu a guvernului legitim, care de câţiva ani luptă împotriva terorismului internaţional pe teritoriul său", a notat purtătoarea de cuvânt a diplomaţiei ruse pe pagina sa de Facebook.

Totodată, ea a atenţionat că un atac cu rachete din partea SUA asupra Siriei ar putea distruge dovezile din incidentul legat de „aşa-zisa utilizare de arme chimice în Ghouta de Est".

„Dar inspectorii din partea Organizaţiei pentru Interzicerea de Arme Chimice (OIAC) au fost preveniţi că acum rachetele inteligente vor distruge toate dovezile utilizării de arme chimice la sol? Sau întregul scenariu constă tocmai în a şterge rapid urmele provocării cu lovituri de rachete inteligente, astfel ca inspectorii internaţionali să nu mai aibă ce găsi ca dovezi?", a mai notat Zaharova.

Citește și
Explozie în orașul sirian Idlib, soldată cu 13 morți
Explozie în orașul sirian Idlib, soldată cu 13 morți

Donald Trump a răspuns miercuri Rusiei pe Twitter, după mesajul unui oficial rus că orice rachetă ar fi lansată către Siria va fi doborâtă, transmiţând Moscovei să se pregătească pentru rachetele „frumoase, noi şi „inteligente''' care vor veni.

„Rusia a promis că va doborî una câte una toate rachetele trase către Siria. Pregăteşte-te Rusia, pentru că ele vor veni, frumoase, noi şi inteligente (engl - „smart”). Nu ar fi trebuit să fii prietenă cu un animal care ucide cu gaze care-şi ucide propriul popor şi îi face plăcere", a scris Trump pe Twitter.

Peste 40 de persoane au fost ucise sâmbătă într-un presupus atac chimic la Douma, ultimul bastion al insurgenţilor lângă capitala siriană Damasc.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Citește și...
Trump: „Fii gata, Rusia, rachetele vor veni deasupra Siriei
Trump: „Fii gata, Rusia, rachetele vor veni deasupra Siriei". Marea Britanie s-ar putea alătura atacului

Președintele SUA Donald Trump a transmis un mesaj alarmant pe contul său de pe Twitter, în care anunță Rusia că Statele Unite sunt pregătite să tragă cu rachete spre Siria.

Explozie în orașul sirian Idlib, soldată cu 13 morți
Explozie în orașul sirian Idlib, soldată cu 13 morți

Explozie în orașul sirian Idlib, soldată cu 13 morți

Organizaţia Mondială a Sănătăţii: Peste 500 de persoane afectate de atacul chimic din Siria
Organizaţia Mondială a Sănătăţii: Peste 500 de persoane afectate de atacul chimic din Siria

Organizaţia Mondială a Sănătăţii cere acces în regiunea Douma din Siria în care a avut un atac chimic, susţinând că are informaţii conform cărora sute de persoane au fost afectate, conform BBC.

Alertă de război. Rusia va doborî orice rachetă a americanilor către Siria
Alertă de război. Rusia va doborî orice rachetă a americanilor către Siria

Ambasadorul Rusiei în Libia, Alexander Zasypkin, a declarat că orice rachetă lansată de SUA către Siria va fi doborâtă, iar bazele de lansare vor fi atacate, conform Reuters.

Recomandări
Sindicaliştii din educaţie resping oferta Guvernului. Greva continuă
Sindicaliştii din educaţie resping oferta Guvernului. Greva continuă

Sindicaliştii din Educaţie, care au avut o nouă rundă de negocieri la Palatul Victoria, au transmis că angajaţii din teritoriu resping oferta Executivului, iar greva va continua. 

Moldova, mai aproape de UE. Maia Sandu: „Summitul european găzduit de Chişinău semnalează unitatea în faţa războiului Rusiei”
Moldova, mai aproape de UE. Maia Sandu: „Summitul european găzduit de Chişinău semnalează unitatea în faţa războiului Rusiei”

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, miercuri, că summitul Comunităţii Politice Europene, găzduit joi de ţara sa, va transmite un mesaj ferm de pace şi de condamnare a invaziei Rusiei în Ucraina vecină.

Forţele Aeriene Române au interceptat o aeronavă militară rusă în apropierea spațiului aerian al Țărilor Baltice
Forţele Aeriene Române au interceptat o aeronavă militară rusă în apropierea spațiului aerian al Țărilor Baltice

O aeronavă militară de transport rusă a fost interceptată, marţi, de către Forţele Aeriene Române, care se aflau în misiune de poliţie aeriană în regiunea Ţărilor Baltice.