Rata de infectare din București a ajuns la 8,28 la mie

62211833
StirilePROTV

Incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 a depăşit, sâmbătă, 8 la mie, în Capitală.

Potrivit Direcţiei de Sănătate Publică Bucureşti, incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 a ajuns la 8,28 în Capitală.

Consiliul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CMBSU) va fi convocat după publicarea noilor măsuri adoptate prin Hotărâre de Guvern în Monitorul Oficial.

Vineri seară, CMBSU a anunţat o serie de restricţii pentru Bucureşti pe baza incidenţei din 29 şi 30 septembrie, când se depăşire pragul de 6 la mie.

Şedinţa de Guvern a început la ora 12.00. Ar urma să fie adoptate măsurile propuse prin hotărârea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, încă de joi.

CNSU a decis joi seară, desăşurarea cursurilor cu prezenţă fizică a elevilor indiferent de rata de infectare, cu criterii clare pentru suspendarea orelor în funcţie de numărul de cazuri şi cu teste rapide de salivă, pentru monitorizarea situaţiei epidemiologice. În cazul unei incidenţe a cazurilor de COVID-19 de peste 6 la mie, magazinele se închid la 22.00, iar nunţile şi botezurile au limită de participanţi cu condiţia vaccinării sau să fi trecut prin boală, neexistând opţiunea testării. Aceeaşi situaţie este şi în cazul restaurantelor. Masca devine obligatorie în spaţiile publice închise şi deschise, a decis CNSU.

Conform CNSU, se instituie carantină de noapte pe tot parcursul săptămânii între 20:00 şi 5:00, iar magazinele se închid la ora 22:00.

 

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Ilie Bolojan: „Greva din sănătate este bazată pe dezinformare şi minciună. Alexandru Rogobete - unul dintre piromanii grevei”

Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că greva din sănătate este bazată pe dezinformare și pe minciună, susținând că fostul ministru al Sănătății Alexandru Rogobete s-a comportat în mod iresponsabil și este „unul dintre piromanii acestei greve”.

Apelul lui Ilie Bolojan după oprirea Unității 2 de la Cernavodă: „Vom fi puși în situația să pornim tot ce se poate”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat că oprirea Unității 2 de la Cernavodă, provocată de debitele scăzute ale Dunării, va obliga România să producă energie din toate sursele disponibile și să importe mai mult.

Ministrul interimar al Muncii anunță că 2 din 3 angajați din Sănătate vor avea salarii mai mari. „Celorlalţi li se menţin”

Două din trei persoane din sistemul medical vor avea creșteri salariale prin noul proiect de lege a salarizării, iar celorlalți li se mențin veniturile actuale, fiind la pragul superior, susține ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru.

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.