Purtător de cuvânt al CE: „Românii au spus DA unui sistem judiciar independent”

61946679

Mesajul referendumului cu privire la justiţie din România este clar, şi anume că românii vor un sistem judiciar independent, care nu oferă impunitate infractorilor şi nu tolerează corupţia, a declarat luni un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.

"Poporul român şi-a spus cuvântul şi îi respectăm pe deplin alegerea democratică. O majoritate covârşitoare a românilor au spus DA unui sistem judiciar independent, fără amnistii pentru infracţiunile de corupţie şi fără ordonanţe de urgenţă", a spus purtătorul de cuvânt.

Potrivit acestuia, "mesajul este clar. Românii vor un sistem judiciar independent, care nu oferă impunitate infractorilor şi nu tolerează corupţia". "Ne aşteptăm ca autorităţile române să asculte acest mesaj cu atenţie şi să ia măsuri", a adăugat purtătorul de cuvânt.

Conform datelor centralizate de BEC până luni, la ora 10:23, la referendumul pentru Justiţie 1.625.321 de persoane au votat "DA" la întrebarea nr. 1, ''Sunteţi de acord cu interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie?'', iar 1.619.681 au spus "DA" la întrebarea nr. 2, ''Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?''.

Conform aceloraşi date, la întrebarea nr. 1 au răspuns "NU" - 277.976 de alegători, iar la întrebarea nr. 2 au răspuns "NU" - 271.104.

Totalul votanţilor la referendum a fost de 7.913.195, peste 40%, în condiţiile în care, potrivit legii, pentru ca referendumul naţional să fie valabil, este necesară o prezenţă la urne a cel puţin 30% dintre persoanele înscrise pe listele electorale permanente.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!   

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
FOTO Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
Citește și...
Un cutremur s-a produs duminică în județul Buzău. Ce magnitudine a avut

Un cutremur cu magnitudinea de 3,6 s-a produs duminică, la ora locală 1:50, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, potrivit informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

De la sarmale în frunze de tei la balmoș reinterpretat: noul val din gastronomia românească

Într-o lume în care mesele se iau pe fugă, iar meniurile din restaurante sunt dominate de burgeri, pizza și paste, tot mai mulți bucătari încearcă să readucă în farfurii gustul de acasă.

Bere, dulciuri și cafea cu lavandă. Planta frumos mirositoare a ajuns în produse la care te aștepți mai puțin

Puține plante sunt atât de versatile precum lavanda, care are și un festival dedicat. La Iași, un parc din cartierul Copou a fost inundat de aroma florilor violet.

Recomandări
Unde este cel mai greu să trăiești în România. Datele oficiale ale Guvernului despre sărăcie și ajutoare sociale

Datele oficiale ale Guvernului României arată că sărăcia lovește cel mai dur în Moldova, sudul Munteniei și Oltenia, în timp ce orașele mari rămân ferite. Zeci de mii de români primesc ajutor social pentru a supraviețui.

Nava cu focar de hantavirus a ajuns în Tenerife. Șeful Organizației Mondiale a Sănătății: ”Acesta NU este un nou Covid”

Nava de croazieră la bordul căreia a fost raportat un focar de hantavirus a încheiat calvarul voiajului pe mare. Ambarcațiunea sub pavilion olandez a ajuns în insula Tenerife.

Războiul din Ucraina ”se apropie de final”, afirmă președintele Vladimir Putin, ”dar situaţia rămâne gravă”

Preşedintele rus Vladimir Putin a asigurat sâmbătă că războiul din Ucraina „se apropie de final”, criticând ţările occidentale pentru sprijinul acordat Kievului, relatează AFP şi Reuters, potrivit News.ro.