Protest pe o trecere de pietoni din Cluj: „E o vară a rezistenței”

61971563

Aproximativ 60 de persoane au protestat, vineri, în Cluj Napoca, traversând continuu strada pe trecerea de pietoni și blocând traficul rutier, timp de 10 minute.

Acţiunea, intitulată „Traversăm până câştigăm", a fost anunţată pe reţelele de socializare şi este o formă de protest faţă de modificările aduse codurilor penale, informează Agerpres.

Protestatarii au purtat pancarte cu mesaje precum „Reduceţi democraţia, blocăm România".

„Este o modalitate creativă de a protesta şi de arăta coaliţiei de la guvernare că este o vară a rezistenţei", a spus unul dintre protestatari.

Conducătorii auto blocaţi în trafic au claxonat, iar unii s-au întors din drum şi au ales rute ocolitoare.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Citește și...
Valul de căldură, însoțit de tragedii. Mai multe persoane și-au pierdut viața la scăldat

În aceste zile caniculare, apar tragedii după ce oamenii merg în locuri neamenajate pentru a se răcori.

Temperaturile extreme afectează traficul din România. Autoritățile au impus restricții de deplasare pe șosele și căi ferate

Valul de caniculă afectează și circulația pe șosele și calea ferată din mai multe zone. Autoritățile au impus restricții și au redus viteza de deplasare în anumite condiții.

Ședință CSAT în plină criză politică. Summitul NATO, Armata și situația ROMATSA, pe masa Consiliului

Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) se reuneşte în şedinţă luni, de la ora 15:00, la Palatul Cotroceni. Reuniunea are loc în plină criză politică, după aproape două luni în care România are un guvern interimar.

Recomandări
Codul roșu de caniculă se extinde, de luni, în aproape toată România. Bucureștiul intră și el sub avertizare

România este sub avertizare de temperaturi extreme. Codul roșu a fost emis pentru 16 județe, iar de luni va fi extins pentru aproape țara, inclusiv București. 

Sondaj CURS: Cum ar vota bucureștenii dacă duminică ar avea loc alegeri. Procentele PSD, PNL și AUR, în plin război politic

Un nou sondaj arată că PSD, PNL și AUR sunt despărțite de doar câteva procente în opțiunile de vot ale bucureștenilor. Comparativ cu precedentele alegeri locale, două dintre cele trei formațiuni înregistrează creșteri semnificative.

Mesajul lui Vladimir Putin după atacurile Ucrainei asupra infrastructurii ruse: „Vedem problemele. Le recunoaştem”

Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra infrastructurii militare şi energetice ruseşti pentru a slăbi efortul de război al Moscovei.