Pești morți pe o distanță de 2 km, pe râul Suceava, din cauza unei poluări industriale masive

pești morți poluare
Monitorul de Suceava

Poluare de proporții pe râul Suceava, în apropierea zonei industriale ale municipiului Suceava, unde au fost descoperiți sute de pești morți pe o distanță de 2 kilometri.

Autoritățile au fost alertate de un pescar, care a descoperit malul râului acoperit de peștii decedați, relatează Monitorul de Suceava.

Autoritățile au constatat că, pe o distanță de 2 kilometri, au murit sute de peștii, unii și de 3-4 kilograme.  Din primele cercetări efectuate de specialiști s-a constatat că nivelul de oxigen din râul Suceava era foarte scăzut, iar limitele de azot și amoniu erau cu mult depășite, în urma unei poluări industriale. 

”S-au recoltat probe de ape uzate în aval și amonte de stația de epurare-evacuare a orașului, plus la evacuarea stației de epurare Ambro, urmând a identifica sursa de poluare”, a declarat Adriana Iordache, șefa Gărzii de Mediu. 

De asemenea, inspectorii Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava au colectat și ei probe de pe peștii morți, în urma cărora se va stabili cauza morții.

Citește și
cutremur
Cutremur, sâmbătă dimineață, în România. În ce zonă s-a produs și ce magnitudine a avut

Peștii morți au fost adunați, pentru a fi evitat consumul de către populație și riscul de îmbolnăvire. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Primarul Capitalei anunţă că NU va introduce o taxă de mediu, deşi
Primarul Capitalei anunţă că NU va introduce o taxă de mediu, deşi "s-ar cere"

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, spune că municipalitatea nu are încă în plan instituirea unei taxe de mediu pentru zona centrală a oraşului, fiind de părere că, deşi această taxa s-ar impune, Bucureştiul nu este încă pregătit.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.