Peste 1,5 milioane de oameni au fugit din Ucraina în zece zile

62246163
StirilePROTV

Numărul pamenilor care au fugit de război din Ucraina a depăşit pragul de 1,5 milioane, ceea ce reprezintă cea mai rapidă criză a refugiaţilor de după al doilea Război Mondial, a anunţat ONU.

 

“Peste 1,5 milioane de refugiaţi din Ucraina au plecat în ţările învecinate în zece zile – cea mai rapidă creştere a unei crize a refugiaţilor în Europa de după al doilea Război Mondial”, a scris pe Twitter Filippo Grandi, Înaltul Comisar al Naţiunilor Unite pentru Refugiaţi.

Agenţia ONU pentru Refugiaţi (UNHCR) a estimat că peste patru milioane de refugiaţi ucraineni ar putea avea nevoie în cele din urmă de protecţie şi asistenţă.

Înainte de acest conflict, Ucraina avea o populaţie de peste 37 de milioane în teritoriile controlate de Kiev - care deci nu includ Crimeea anexată de Rusia sau zonele aflate sub control separatist.

 

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Ploile torențiale au făcut prăpăd în mai multe regiuni. Peste 50 de case sunt inundate | FOTO

Peste 50 de case şi zeci de curţi din 20 de localităţi ale judeţeleor Dâmboviţa, Ilfov şi Prahova au fost inundate în ultimele ore din cauza ploilor torenţiale, a anunțat Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă (DSU).

Un bărbat a fost șantajat de falși procurori și a pierdut 20.000 de lei. Suspecții au fost prinși în flagrant

Doi indivizi care pretindeau că sunt procurori ar fi șantajat un bărbat, iar acum au fost prinși în Hunedoara. Victima apucase să le dea o sumă considerabilă.

Trei tineri din București au băgat cu forța un om al străzii în portbagaj și l-au abandonat la marginea orașului. Ce a urmat

Trei tineri au fost reținuți de polițiștii din București după ce au băgat cu forța în portbagajul mașinii un om al străzii și l-au plimbat așa prin oraș, doar ca să se amuze. Un martor a sunat la 112.

Recomandări
S-a prescris. Curtea de Apel Bucureşti a anulat condamnarea de 5 ani de închisoare a fostului şef al ANAF Sorin Blejnar

Curtea de Apel Bucureşti a dispus anularea unei condamnări de 5 ani închisoare primită de fostul şef al ANAF Sorin Blejnar în anul 2019 pentru trafic de influenţă, motivul invocat de judecători fiind faptul că faptele s-au prescris.

Soluţie pentru românii afectați de atacul cibernetic de la Agenția de Cadastru - prelungire până la 31 august

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunţat miercuri că a convocat Camera superioară a Parlamentului în sesiune extraordinară pentru perioada 27-31 iulie.

Reacția lui Dominic Fritz, după ce PSD a acuzat USR că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid

UPDATE. Președintele USR, Dominic Fritz, a reacționat, miercuri, după ce liderul PSD, Sorin Grindeanu, a acuzat Uniunea Salvați România că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid, făcând aluzie la procesul pierdut de Fritz cu ANI.