Pericol de explozie din cauza unei cisterne cu GPL. Șoferul, lăudat de autorități

×
Publicitate

A fost alertă maximă în Galați, din cauza unei cisterne pline cu GPL din care se scurgea combustibilul. Șoferul a acționat rapid, cu sânge rece: a ieșit de pe Drumul Naţional şi s-a oprit pe un câmp, departe de case.

Pompierii au intervenit imediat şi au evacuat câteva sute de oameni, din satul apropiat, pentru că riscul unei explozii era uriaș. Traficul rutier a fost deviat şi trenurile au fost oprite.

Autocisterna, încărcată cu 20 de tone de GPL, plecase din Galaţi şi urma să distribuie gazul la diverse staţii, până la Tecuci. La un moment dat, şoferul a observat în oglindă oglinda retrovizoare ca din spate iese abur. Când a realizat că era vorba despre gazul din recipient, care ieşea cu presiune, a urcat din nou la volan şi s-a îndepărtat cât a putut de Drumul Naţional 25. A oprit cisterna pe un câmp, departe de casele locuite. Alertaţi, pompierii au sosit într-un suflet.

Colonel Eugen Chiriţă, purtător de cuvânt ISU Galaţi: "O autocisternă încărcată cu gaz butan are scăpări la o vână. Şoferul a avut prezenta de spirit şi a scos maşina de pe carosabil, a dus-o la aproximativ 1 km. de sat."

cisterna Galati

Mihai Manoliu, subprefect Galaţi: "Șoferul a acţionat foarte bine. L-a scos în afară drumului şi au putut fi luate toate măsurile, pentru că atunci când a început să scurgă gaz din ea am fi putut avea surprize mult mai mari."

Gazul nu putea fi mutat într-o altă cisternă, aşa că tehnicienii ISU au hotărât să-l lase să se degaje în atmosferă. 500 de oameni, care locuiau la marginea satului, au fost evacuaţi jandarmi. Pe lângă pericolul de explozie, exista riscul de intoxicare.

Circulaţia feroviară pe calea ferată din apropiere a fost oprită. Iar şoferii care conduceau pe Drumul Naţional 25 au fost dirijaţi pe rute ocolitoare.

În ajutorul pompierilor din Galaţi au venit şi colegii lor din Brăila. Ei au creat nişte perdele de apă, pentru a împiedica gazul să ajungă în sat.

După 5 ore, gazul din cisternă s-a scurs iar traficul rutier şi feroviar a fost reluat. Firma care deţine cisterna a fost amendată cu 5000 de lei pentru robinetul defect.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Percheziţii în Galaţi, la o reţea care a făcut mii de lei din fraude online

Percheziţii la persoane bănuite că au postat anunţuri de vânzare fictive pe internet şi au încasat banii fără să livreze bunurile promise

Trei mașini avariate, după ce o șoferiță ar fi întors pe linia dublă continuă

Trei maşini avariate - este "reuşita" unei şoferiţe din Târgovişte care ar fi vrut să întoarcă autoturismul pe linie dublă continuă.

Doi bărbați, reținuți după ce ar fi jefuit persoane care erau sub influența alcoolului

Poliţiştii din Bacău au prins doi indivizi deosebit de periculoşi, bănuiţi că au comis mai multe tâlhării.

Recomandări
HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Centrala Nucleară de la Cernavodă va fi oprită joi. „În jurul prânzului vom fi la putere zero şi deconectaţi”

Unitatea 2 de la Centrala Nuclear-Electrică (CNE) Cernavodă va fi închisă începând de joi dimineaţă, a anunţat directorul CNE, Romeo Urjan. El a precizat că măsura a fost luată din cauza nivelului scăzut al Dunării.

Filmul tragediei din Dâmbovița, unde cinci persoane și-au pierdut viața. Cum a provocat tânărul fără permis accidentul

Un tânăr fără permis a provocat un accident rutier în care și-au pierdut viața atât el, cât și alți patru oameni, marți noapte, în județul Dâmbovița.