Perchezitii ale DNA in 12 locuri din Bucuresti si judetele Giurgiu si Ilfov. Surse: Este vizat si Consiliul Local Giurgiu

61671080

Procurorii DNA efectueaza vineri perchezitii in 12 locatii din Bucuresti si judetele Giurgiu si Ilfov.

Conform Agerpres, este vorba despre un dosar privind fapte comise in perioada 2010-2012.

"Procurori din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie, Sectia de combatere a infractiunilor conexe infractiunilor de coruptie, efectueaza cercetari intr-o cauza penala ce vizeaza suspiciuni privind savarsirea unor infractiuni asimilate celor de coruptie si infractiuni de serviciu, comise in perioada 2010-2012. In cursul zilei de 29 mai, ca urmare a obtinerii autorizarilor legale de la instanta competenta, sunt efectuate perchezitii domiciliare in 12 locatii situate in municipiul Bucuresti si judetele Giurgiu si Ilfov, din care una este sediul unei institutii publice, restul reprezentand sediile unor societati comerciale si domiciliile unor persoane fizice", se arata intr-un comunicat al DNA.

Potrivit unor surse judiciare, au loc perchezitii la Consiliul Local Giurgiu, iar procurorii fac cercetari privind achizitia referitoare la piata centrala din Giurgiu, pe vremea fostului primar. In cauza, procurorii beneficiaza de sprijin de specialitate din partea Serviciului Roman de Informatii si din partea Brigazii Speciale de Interventie a Jandarmeriei.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
O firma de IT din Cluj Napoca a investit aproape 30.000 de euro in clinica de pediatrie din oras. Cum arata saloanele acum

Clinica de pediatrie din Cluj Napoca se transforma! O firma de IT din oras a investit aproape 30 de mii de euro, pentru ca spitalul sa fie mai primitor.

Soferi fara experienta. O tanara de 20 de ani, care conducea regulamentar, a fost lovita de un sofer de 18 ani

Cheful prea mare de distractie, dar si viteza - spun martorii - i-au furat atentia unui sofer de 18 ani din Bistrita. Tanarul plecase joi-noapte cu doi colegi de la balul de absolvire, sa continue petrecerea in club.

Si-a cumparat o masina si dupa o zi i-a luat foc. Cum arata acum autoturismul unui barbat din Cluj

Ghinion teribil pentru un barbat de 45 de ani din Gherla, judetul Cluj. Masina pe care o cumparase in urma cu doar o zi a fost cuprinsa de flacari, chiar in fata casei.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.