Pensiunile din Maramureș, pregătite pentru minivacanța de 1 decembrie. Turiștii, așteptați pe pârtie

×
Publicitate

În Maramureș ninge ca-n povești, și cum mai este doar o săptămâna până la vacanța de Sfântul Andrei și 1 decembrie, camerele sunt aproape în totalitate rezervate.

Pe lângă bucuria zăpezii, pe turiști îi așteaptă băi fierbinți în aer liber, la cota 1000, dar și mese pline ochi de bunătăți. În Maramureș, există două domenii schiabile: Cavnic, situat la 30 de kilometri de Baia Mare, și Shuior, aflat la poalele masivului Mogosha, la o distanță de 15 kilometri de oraș.

La Cavnic sunt 4 părții întinse pe 3 kilometri. E loc pentru toată lumea, începători, cei de nivel mediu și profesioniști. Deocamdată sunt impracticabile, însă s-a depus un strat consistent de zăpadă. Dacă zilele următoare temperaturile vor fi sub pragul de îngheț, administratorii vor porni și tunurile.

"În noaptea această încercam să facem zăpada artificială. O să avem apres sky cu vin fiert, ceai și restaurantul. Am pregătit și un ciubăr cu apă fierbinte la cota 1000", a transmis Alexis Bourceanu, reprezentant partie de schi Cavnic.

4 nopți de cazare, în regim demipensiune, cu mic dejun inclus, acces la spa și urcări nelimitate pe partie, costă 750 de lei de persoană. Pensiunile și hotelurile din preajma pârtiilor sunt deja rezervate în proporție de 80 la sută.

La complexul hotelier din domeniul schiabil Shuior, toate locurile sunt rezervate. Aici există 3 pârtii, și pentru începători și pentru avansați. Cine vrea să se bucure de ele, se poate caza la 3 kilometri distanță de stațiune, în Mogosha sau Baia Sprie.

Bucuroși de oaspeți sunt și cei de la hanul din localitatea Dănești. ”Vor avea pâine de casă coaptă în cuptorul nostru de lemn și cârnați, sarmale, mămăligă, murături pregătite de bucătăresele noastre. Gradul de ocupare e de 70%, dar încă așteptăm turiști", a precizat Delia Cufoian, reprezentant pensiune.

În zonă sunt deja turiști străini.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Industria hotelieră, în plină ascensiune. Tinerii, principalii turiști

Industria hotelieră mondială este pe val. Numărul rezervărilor a crescut în ritm accelerat în ultimul an şi jumătate.

2017, cel mai bun an al turismului românesc, de la 1990 încoace

2017 este un an bun pentru turismul românesc cu cei mai mulți turiști din 1990 până acum, conform datelor de la Institutul Național de Statistică și de la hotelieri.

Băile Tușnad, alegerea perfectă în zilele libere de Sfântul Andrei și 1 decembrie

 Zilele libere de Sfântul Andrei și 1 decembrie, legate de week-end, sunt o adevărată mână de aur pentru investitorii din turism.

Recomandări
LIVE UPDATE. Legea integrității a fost votată. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot, astăzi, Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Momentul în care o dronă cu explozibil descoperită pe plaja Olimp a fost detonată controlat | VIDEO

Un fragment de dronă a fost găsit, miercuri dimineaţă, pe plaja din Olimp. Accesul turiştilor în zonă a fost restricţionat.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.