Olguţa Vasilescu a criticat reforma alocaţiilor din Austria. Românii vor primi bani mai puțini

61996374
Pro TV

Austria va reduce alocațiile pentru copiii angajaților care lucrează în această țară, dar nu stau cu părinții, ci rămân acasă.

Parlamentul de la Viena a votat o lege care micșorează alocațiile în funcţie de costul vieţii, din țara de origine unde rămân minorii. Ministrul muncii Olguţa Vasilescu a cerut vineri tratament egal pentru toţi angajaţii europeni, relatează Agerpres citând AFP.

Într-o scrisoare adresată comisarului european pentru muncă, Marianne Thyssen, Olguţa Vasilescu arată că "poziţia constantă a României este că muncitorii europeni beneficiază de tratament egal în statele membre (ale Uniunii Europene - n. red.) unde muncesc".

Proiectul austriac prevede adaptarea alocaţiilor familiale la costul vieţii din ţările unde trăiesc copiii angajaţilor. Reforma, criticată de Comisia Europeană, ar putea duce la scăderea de la 172 de euro la 85 de euro a alocaţiei pentru copiii din România ai căror părinţi muncesc în Austria. Ar putea fi afectaţi aproape 150.000 de copii, dintre care mulţi sunt români.

În prezent, ajutoarele sociale acordate angajaților străini pot ajunge la 233 de euro pe lună pentru un copil. Guvernul de la Viena, consideră însă că suma este disproporţionată, în raport cu preţurile şi salariile, din unele ţări vecine. Prin urmare, conform noii legi, alocaţia plătită pentru un minor de trei ani, de exemplu, va coborî la 85 de euro, dacă acesta trăieşte în România. În schimb, suma va creşte, pentru copiii din ţările cu un cost al vieţii mai ridicat, cum este de pildă, Olanda.

Măsura a fost promisă în campania electorală de guvernanţii austrieci şi ar putea asigura Austriei economii de peste 100 de milioane de euro pe an.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
Primarul din Mureș și un electrician, sub control judiciar pentru furt de curent. Noi detalii surprinzătoare din anchetă

Primarul unei comune din Mureș și un electrician, acuzați de furt de curent de peste un milion de lei, au fost plasați sub control judiciar pentru 60 de zile.

Tribunalul București a ridicat toate restricțiile de control judiciar în cazul fraților Tate

Justiția română a ridicat toate măsurile preventive de control judiciar impuse influencerului masculinist britanico-american Andrew Tate, inculpat cu privire la acuzații de trafic de persoane, anunță luni apărarea acestuia, relatează AFP.

Decorațiuni de Paște „controversate”, în Timișoara. Un artist cere mutarea unor ouă cu picioare și pene de lângă statuia lui

Mai multe decorațiuni de Paște stârnesc controverse în Timișoara. Primăria a așezat în jurul unei statui câteva ouă din polistiren cu picioare și pene, ca să aducă în oraș ceva din atmosfera sărbătorilor.

Recomandări
Președintele României ar putea fi audiat în ancheta privind fotografiile publicate înainte de alegeri de Elena Lasconi

Președintele României ar putea fi audiat ca parte vătămată în ancheta DIICOT legată de fotografiile distribuite înainte de alegeri de fosta sa contracandidată, Elena Lasconi.

Momente critice pentru Mircea Lucescu. Internat la terapie intensivă, medicii caută soluții pentru a-l salva

Sunt momente de mare încercare pentru cel mai titrat antrenor de fotbal al României și pentru familia sa. Internat în secția de terapie intensivă, încă de sâmbătă, Mircea Lucescu este în stare critică.

Companiile aeriene românești vor să ceară ajutor de la stat după dublarea prețului la kerosen. Italia impune restricții

Criza combustibililor se adâncește și începe să producă efecte concrete în aviație. Companiile românești iau în calcul să ceară sprijinul Guvernului și al Comisiei Europene.