Nicolae Rainea, cel mai titrat arbitru roman, a murit la varsta de 81 de ani

61652306

Fostul arbitru FIFA Nicolae Rainea a decedat, miercuri, la varsta de 81 de ani, informeaza Federatia Romana de Fotbal (FRF).

Nascut pe 19 noiembrie 1933, la Braila, Nicolae Rainea si-a inceput cariera ca fotbalist, evoluand pentru Laminorul Braila, Metalul Piatra Neamt si Constructorul Barlad.

In 1959, a devenit arbitru, iar dupa trei ani a promovat in lotul divizionar. A debutat in Liga 1 în 1965, iar dupa doua sezoane a primit ecusonul FIFA.

Cel mai titrat arbitru roman a condus 400 de meciuri in prima liga, a arbitrat 115 meciuri internationale, a participat la trei editii ale Cupei Mondiale.

Dupa ce s-a retras din arbitraj in 1984, a fost observator si apoi presedinte al Asociatiei Judetene de Fotbal Galati. De asemenea, Nicolae Rainea a fost membru si presedinte onorific al Comisiei Centrale a Arbitrilor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A ajuns de nerecunoscut! John Cena, idolul copiilor din anii 2000, transformare radicală
FOTO A ajuns de nerecunoscut! John Cena, idolul copiilor din anii 2000, transformare radicală
Citește și...
Vântul, care a bătut și 70 de kilometri pe oră, a făcut ravagii în Galați. Mai mulți copaci au căzut peste mașini

Episoadele de vreme severă continuă să lovească diferite regiuni ale țării. Vineri seară, o furtună a rupt copaci și a inundat străzi din Galați. Oamenii au primit 3 mesaje RO-Alert. Furtuna, însoțită de grindină, s-a pornit după ora 19:00.

Un tânăr de 20 de ani a ajuns după gratii pentru trafic de minori. Individul a profitat de o fată de 17 ani

Un tânăr de 20 de ani a ajuns după gratii pentru trafic de minori. Individul a profitat de o fată de 17 ani dintr-o familie fără posibilități, pe care a atras-o cu promisiunea unei vieți împreună.

Mai mulți copii din Botoșani au salvat zece căței aruncați într-un tomberon. Bărbatul care i-a abandonat a fost amendat

10 pui de câine abia născuți au fost salvați de la moarte, în județul Botoșani.

Recomandări
În ciuda acuzațiilor aduse familiei Pașca din Bihor, alți pacienți au venit să stea în cămin, trimiși de angajați din spitale

Familia Pașca, pe care procurorii DIICOT o acuză de trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, s-a întors la Bihor.

LIVE: Au început funeraliile lui Ali Khamenei. Până la 20 de milioane de oameni, așteptați la omagiul fostului lider iranian

Sâmbătă, 04 iulie, este prima zi a funeraliilor care vor dura mai multe zile, dedicate fostului Lider Suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei. Acesta a fost ucis într-un atac aerian, la începutul războiului din Iran.

Rusia a anunțat că a cucerit unul dintre ultimele bastioane de pe drumul către marile oraşe din Donbas, Ucraina

Kremlinul a revendicat vineri cucerirea de către armata rusă a oraşului Kostiantînivka din estul Ucrainei, o poziţie fortificată a forţelor Kievului situată pe drumul care duce spre ultimele oraşe mari din Donbas.