Momentul în care flăcările se extind în blocul din București distrus de un incendiu. VIDEO

61984471
Pro TV

Momentul în care flăcările au cuprins blocul cu trei etaje din capitală, distrus de un incendiu puternic vineri noapte, a fost surprins de o locatară de la etajul 2 al imobilului.

În imaginile surprinse se observă cum focul arde mocnic, izolat, urmările fiind ulterior dezastruoase: flăcările s-au extins și la alte imobile din jur, iar blocul a fost distrus aproape în totalitate.

Pompierii au intervenit cu 19 maşini cu apă și spumă și șase autoscări, dar, puși față în față cu flăcările și-au dat seama că nu pot înainta pe lângă bloc pentru că distanța dintre imobil și celelalte construcții nu depășește un metru.

O manifestare violentă a incendiului pe fațada blocului până la nivelul mansardei. Incendiul s-a extins către partea centrală, unde jetul de apă nu reușește să atingă fiecare punct. Au fost mai multe persoane care au fost rănite, în primul rând, doi dintre pompierii care au acționat pentru stingerea incendiului. Mai există și o femeie cu expunere la fum”, a declarat Daniel Vasile, purtător de cuvânt al ISU București.

Potrivit locatarilor, în blocul situat în sectorul 5 al Capitalei ar fi peste 50 de apartamente și nu deține o autorizație ISU.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Caz misterios în Capitală. Cum a fost găsită o femeie într-o casă cuprinsă de flăcări

Poveste cu multe semne de întrebare în cartierul Militari din Capitală.

Un motociclist și prietena lui, spulberați de o mașină în Buzău. Femeia a murit

Scene cumplite s-au derulat vineri seară pe o șosea din Buzău. Un motociclist a ajuns în comă la spital, iar prietena lui a murit după ce au fost loviți puternic de o mașină.

Incendiu puternic la un depozit de cherestea. Pagubele sunt însemnate

Un depozit de cherestea a fost mistuit de flăcări vineri într-o localitate din județul Prahova.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată mâine. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc mâine, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.