„O să-i omoare pe toți”. Sute de oameni au ieșit în stradă în Bucureşti pentru a cere eliberarea ostaticilor răpiţi de Hamas

×
Publicitate

În București, sute de persoane au participat la un miting pentru eliberarea ostaticilor răpiți de gruparea palestiniană Hamas.

Oamenii au afișat fotografiile și au spus poveștile celor peste 200 de persoane ținute acum în Fâșia Gaza.

Cel puțin patru sunt cetățeni româno-israelieni, potrivit ministerului nostru de Externe. Măsurile de securitate au fost stricte, de aceea participanții nu au pornit în marș.

Femeie:Gozberg Polin, 23 de ani, răpit de nemernici, de bestii, de Hamas. Bestiile lumii. Toată lumea să aibă grijă, că ei prind pe fiecare, nu numai pe israelieni. Cine nu e ca ei, ei o să-i omoare pe toți. Atenție toată lumea!”.

Bărbat: „Frații și surorile noastre sunt capturați în Gaza acum, iar noi am venit aici ca să transmitem doar patru cuvinte: să îi aduceți acasă. Dacă nu, veți avea de-a face cu IDF și nu vreți asta!”.

Femeie: „Nu știm în ce situație sunt. Știm că sunt sub pământ. Nu au văzut soarele de trei săptămâni. Sunt sigură că nu au primit mâncare sau apă. Sunt bebeluși!”.

La mitingul din centrul Capitalei s-au strâns câteva sute de persoane care au manifestat însă într-un singur loc. Oamenii nu au pornit în marș din motive de securitate, de teama unei posibile amenințări, iar jandarmii au verificat toate bagajele voluminoase și nimeni nu a avut voie să intre cu ele. De asemenea, evenimentul a fost filmat și fotografiat în totalitate de autorități”.

La miting a participat și ambasadorul statului Israel la București.

Reuven Azar, ambasadorul Israelului la București: „Sunt 240 de ostatici. Până acum știm sigur că un singur ostatic are cetățenie română. Verificăm această situație, pentru că, aparent, mai sunt șapte ostatici care ar putea avea cetățenie română. Lucrăm împreună cu Guvernul României pentru a verifica acest aspect, pentru a primi informații despre ei și să poată fi eliberați”.

Sâmbătă, în București va avea loc un nou protest, de această dată al palestinienilor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
Citește și...
Plângeri la ANPC pentru panourile despre cezariană apărute în București. „Femeile nu au nevoie de pseudo-ştiinţă”

Ministrul Mediului, deputatul USR Diana Buzoianu, anunţă, joi seară, că a depus o sesizare la ANPC, Primăria Bucureşti şi primăriile de sector pe tema panourilor cu informaţii despre cezariană, pe care le numeşte fake news.

Bricul Mircea pleacă într-un voiaj istoric peste Atlantic. Nava va participa la parada de Ziua Independenței SUA

Bricul Mircea pornește într-o nouă aventură. După 17 ani în care a navigat doar în Marea Neagră și în Mediterana, nava școală a marinei române va traversa Oceanul Atlantic într-un voiaj istoric spre Statele Unite.

Orașul din România care ar putea renaște ca un centru stabil pentru industria de apărare și producția de armament ale NATO

Cugir, un orășel din județul Alba, ar putea deveni un centru pentru producția de armament și muniție de interes internațional. Ministrul Economiei a confirmat că poartă discuții cu investitori care să facă la noi arme de asalt.

Recomandări
Defecțiune la instalația de oxigen a Spitalului Pantelimon, după ce o persoană necunoscută a furat o țeavă și un robinet

Instalaţia de oxigen a Spitalului Pantelimon din Bucureşti nu a funcţionat, joi seară, din cauza unei defecţiuni tehnice. O persoană necunoscută a escaladat gardul, a distrus componente și a furat o țeavă și un robinet. Situația a fost remediată ulterior.

PSD forțează plecarea lui Ilie Bolojan. Mesajul premierului pentru colegii din PNL după întâlnirea cu Nicușor Dan

Se prefigurează o criză fără precedent pe scena politică românească, iar consecințele economice pot fi însemnate. PSD îi va da termen 72 de ore lui Ilie Bolojan să plece din fruntea guvernului, după ce luni, 20 aprilie, îi va retrage sprijinul politic.

România, fostul „grânar al Europei”, a ajuns să importe până și semințele de grâu. Cercetarea și investițiile, ignorate

România a ajuns să importe până și sămânța de grâu. Deși boabele pe care încă le producem în Institutul de la Fundulea, sunt de foarte bună calitate, acestea acoperă puțin peste o treime din necesarul pentru agricultură.