Lupul dacic, logo-ul României pentru președinția UE în 2019

61920456
Facebook

România va prelua preşedinţia Consiliului UE în 2019, iar logo-ul pe care îl vom arbora la Bruxelles va fi lupul dacic.

Decizia a fost luată în urma unui concurs organizat de Ministerul Afacerilor Europene. Din juriul de 19 persoane au facut parte reprezentanții unor agenții de publicitate, dar și jurnalisti. Surse din juriu au declarat pentru adevarul.ro că decizia în favoarea lupului dacic a fost luată cu o majoritate covârşitoare: 80%.

În concurs au intrat 122 de propuneri, iar în primă fază au fost selectate 19 propuneri de logo.

Potrivit paginii oficiale a evenimentului de pe site-ul Ministerului Afacerilor Europene, anunțarea câștigătorului urma să aibă loc cel târziu azi, iar pe data de 9 noiembrie este programată ceremonia de acordare a premiilor și expoziția câștigătorilor.

Ministerul Afacerilor Europene, care pregăteşte preluarea preşedinţiei Consiliului UE de către România în prima parte a anului 2019, a organizat, în colaborare cu Ministerul Educaţiei, un concurs pentru stabilirea logo-ului de ţară. Ministrul Educaţiei, Liviu Pop, a dat o circulară prin care elevii şi studenţii erau îndemnaţi să propună un logo pentru România.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Transelectrica: Sistemul Electroenergetic Național funcționează în siguranță. Canicula va aduce un nou vârf de consum

Transelectrica avertizează că, pe fondul secetei și al temperaturilor foarte ridicate prognozate pentru perioada următoare, Sistemul Electroenergetic Național va fi mai solicitat, în special în intervalele de consum maxim, seara.

Diana Șoșoacă, implicată într-un accident rutier în Capitală. Eurodeputata a fost transportată la spital

O persoană a necesitat îngrijiri medicale, fiind transportată la spital, în urma unui accident produs, joi, între două autovehicule pe bulevardul Iuliu Maniu, informează Brigada Rutieră a Poliţiei Capitalei.

Aplicația e-Terra a fost mutată în Cloudul Guvernamental. Sistemul este în etapa finală de testare înainte de relansare

Reconstrucția infrastructurii informatice și migrarea aplicației e-Terra în Cloudul Guvernamental au fost finalizate.

Recomandări
Îmbrânceli și gaze lacrimogene la protestul oierilor din București. Manifestanții au blocat circulația în centrul Capitalei

Protestul oierilor din Piața Presei Libere a escaladat joi, după ce manifestanții s-au îmbrâncit cu jandarmii, care au folosit gaze lacrimogene pentru a-i împiedica să înlăture gardurile de protecție.

Reacția NATO după ce o rachetă rusească a încălcat spațiul aerian al Poloniei. Ce spune Donald Tusk

NATO a anunțat că este în contact permanent cu autoritățile poloneze după ce o rachetă rusă de tip Kh-101 ar fi încălcat spațiul aerian al Poloniei. Premierul Donald Tusk susține că nu există indicii că țara sa a fost ținta atacului.

Dominic Fritz și-ar putea pierde mandatul de primar. Reacția liderului USR: „Este un abuz al majorității PSD-AUR”

Preşedintele USR Dominic Fritz a anunţat joi că în comisia juridică din Senat a trecut un amendament la legea ANI ”extrem de grav şi neconstituţional”.