Localnicii din Ruginoasa vor referendum pentru reorganizarea unei traditii sangeroase. Consilier: "E un obicei foarte frumos"

×
Publicitate

31 decembrie este ziua traditionalei batalii de la Ruginoasa, din judetul Iasi. Pregatirile sunt insa inlocuite si anul acesta de negocieri, deoarece autoritatile au interzis confruntarile care, de multe ori, au avut, in anii trecuti, un final sangeros.

Oamenii spun insa ca e musai sa pastreze obiceiul si cer chiar si un referendum, pe aceasta tema. Autoritatile raman neclintite si au propus, in locul violentei, un colind pasnic.

Oamenii din Ruginoasa vor sa pastreze vie traditia si au cautat tot felul de argumente ca sa poata organiza din nou confruntarile intre cete de localnici mascati. In ultimii ani, au avut loc doar parade si negocieri cu fortele de ordine.

Localnic: "Pe de-o parte e bine ca nu se mai duc in spitale, nu se mai omoara, cum era alta data, pe de alta parte, e rau. Se pierde traditia."

Ca sa pastreze acest obicei, oamenii au mers la primarie, sa negocieze. In timp ce autoritatile au propus ca traditionala batatie de la Ruginoasa sa se transforme intr-un colind pasnic, oamenii nu s-au aratat incantati sa schimbe cu totul "scenariul".

Consilier local: "E un obicei foarte frumos, ca s-a intamplat o chestie intr-un an, o miscare. Asa si padure fara uscaturi nu se poate. La noi obiceiul e traditie si nu va disparea niciodata."

Reprezentantii Jandarmeriei avertizeaza ferm ca localnicii care vor folosi bate ori alte arme albe pot ajunge dupa gratii.

Colonel Gheorghe Stan, Jandarmeria Bacau: "Cred ca a fost un lucru pe care domnul consilier l-a spus in spirit de gluma. Ceea ce s-a intamplat anii anteriori nu trebuie sa se mai intample."

Ultima confruntare intre cetele de mascati, la Ruginoasa, a avut loc in 2011, cand 4 tineri au ajuns la spital.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Un tânăr din Timișoara a înșelat mai mulți cunoscuți. A inventat boli și probleme legale pentru a lua sute de mii de lei

Un tânăr de 26 de ani din Timișoara, stabilit la Ploiești, a fost reținut de polițiști după ce a reușit să încaseze sume uriașe de la cunoscuți.

Motivul pentru care bărbatul din Alba Iulia a atacat o copilă cu o șurubelniță. „Nu mai poate să-și controleze impulsurile”

Apar noi detalii în cazul fetiței de 12 ani din Alba Iulia, care a fost atacată cu o șurubelniță de un bărbat. Procurorii spun că suspectul a bătut-o și a înjunghiat-o pe copilă, apoi și-a îndreptat furia asupra tatălui ei.

Un taximetrist din Piatra-Neamț, mușcat și desfigurat de un tânăr de 19 ani. Agresorul susține că nu-și amintește nimic

Incident șocant și în Piatra-Neamț. Un taximetrist, atacat din senin pe stradă, apoi mușcat și desfigurat. Agresorul, un tânăr de 19 ani, a fost prins de polițiști și a declarat că nu-și amintește ce a făcut.

Recomandări
Politolog: PSD a mizat pe „modelul Venezuela” pentru a-l scoate pe Bolojan din joc. Ce efect a avut moțiunea de cenzură

Profesorul Corneliu Bjola susține că PSD a sperat la „un fel de model Venezuela” atunci când a depus o moțiune de cenzură împotriva lui Ilie Bolojan, strategie care ar fi presupus eliminarea liderului și negocierile cu „eșalonul doi și trei” din PNL.

Surse: După consultările din aceste zile, este puțin probabil să fie desemnat un premier. Nicușor Dan, 4 scenarii în calcul

După consultările din această săptămână, este puțin probabil să fie desemnat un premier, au precizat surse din Administrația Prezidențială pentru Știrile Pro TV.

Cine participă la Summitul B9 de la București, găzduit de Nicușor Dan. Întâlnirea bilaterală fixată deja la Cotroceni (Surse)

Summitul Formatului București 9 și al Țărilor Nordice de miercuri (13 mai) care are loc la Palatul Cotroceni va fi găzduit de președintele Nicușor Dan și co-prezidat de liderul Poloniei Karol Nawrocki.