Klaus Iohannis a numit noii șefi la DNA și Parchetul General

62335755

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, joi, decretul pentru numirea noilor șefi pentru DNA și Parchetul General.

Astfel, Alex-Florin Florenţa este noul procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ) pe o perioadă de trei ani şi Marius-Ionuţ Voineag este noul procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA).

Administrația Prezidențială a transmis, joi, că şeful statului a semnat următoarele decrete:

„- Decret pentru numirea domnului Alex-Florin Florenţa în funcţia de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, pe o perioadă de 3 ani;

- Decret pentru numirea domnului Marius-Ionuţ Voineag în funcţia de procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, pe o perioadă de 3 ani”.

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
România, lăudată de SUA că a acceptat folosirea bazelor sale în războiul cu Iran. „Ne-au fost de mare ajutor”

Secretarul american de Stat, Marco Rubio, a lăudat România, Portugalia Polonia și Bulgaria pentru că au permis Statelor Unite să folosească bazele de pe teritoriul lor pentru războiul din Iran.

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Anchetă epidemiologică în vestul țării după ce un tânăr internat la Psihiatrie a fost depistat cu hantavirus. Ce spun medicii

Este anchetă epidemiologică în vestul țării, după ce un tânăr internat într-un spital de psihiatrie a prezentat simptome asociate cu hantavirusul. 

Recomandări
România rămâne pe lista investitorilor, dar ratingul de țară depinde de politicieni. Ce ar însemna statutul de țară „junk”

România riscă să fie retrogradată în categoria țărilor nerecomandate investițiilor din cauza crizei politice, dacă aceasta se prelungește. 

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Cod portocaliu de vreme severă în cinci județe. Bucureștiul, sub avertizare de vijelii și grindină

Vremea se schimbă radical în jumătate de țară, iar două coduri, unul portocaliu, altul galben, sunt deja în vigoare.