Explozie la o stație de pompare a gazelor din Gorj. Cinci oameni au fost răniți

×
Publicitate

5 oameni au fost răniţi, iar 8 autoturisme distruse după explozia unei magistrale de gaz. S-a întâmplat în judeţul Gorj, iar flăcările care au urmat au distrus sediul companiei, care administra conducta.

Persoanele care locuiau în apropiere, au fost evacuate. Explozia s-a produs dimineaţa la o conductă îngropată la 4 metri adâncime. Împrejurările sunt încă sunt neclare însă unii dintre localnici vorbesc despre o acumulare de gaze.

Suflul deflagraţiei a distrus 8 maşini parcate în apropiere, iar 5 angajaţi ai societăţii care administra conducta au fost răniţi în timp ce încercau să stingă flăcările.

Trei autospeciale ale pompierilor au ajuns de urgenţă dar cum pericolul s-a dovedit uriaş, autorităţile au decis să evacueze zona.

După 3 ore când au revenit la casele lor, oamenii şi-au găsit geamurile sparte.

În urma exploziei, sediul companiei care administra conducta a fost distrus complet. Poliţia a deschis o anchetă şi face verificări pentru vătămare corporală din culpă, distrugere şi nerespectarea normelor de securitate.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Citește și...
Accident în Pitești. O motocicletă a Poliției a fost proiectată într-o stație de autobuz

Doi polițiști, amândoi de 27 de ani, au fost răniți vineri seară în Pitești, după ce o șoferiță de 53 de ani nu s-a asigurat înainte de un viraj.

Momentul în care un membru al clanului Mustață a fost înjunghiat în plină zi, într-o piață din Curtea de Argeș. VIDEO

Un interlop de 26 de ani este căutat de polițiști, după ce la începutul lunii, l-a atacat pe un membru al clanului Mustață în plină zi, într-o piață din Curtea de Argeș.

„Musafirul” neobișnuit care a pus pe jar o familie din Vâlcea. S-a strecurat „fără să anunțe” în locuința proprietarilor

Un „musafir” pe cât de neobișnuit, pe atât de îngrozitor, a pus pe jar o familie din Vâlcea. Este vorba despre un șarpe lung de aproximativ un metru, care s-a strecurat fără veste în locuința oamenilor. 

Recomandări
Noul Guvern bate pasul pe loc. PSD amenință cu anticipate după ce PNL a respins desemnarea lui Grindeanu fără un pact politic

Negocierile pentru formarea unui nou guvern sunt în aer. Vineri seară, după discuția de la Palatul Cotroceni cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și cel al Minorităților, a ieșit un adevărat război pe rețelele sociale.

Grindeanu iese la atac după negocierile eșuate de la Cotroceni. Ce le transmite „curajoșilor” din PNL și USR

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, propus pentru funcţia de premier de către colegii săi de partid, afirmă, vineri seară, că PSD a fost ”mereu constructiv” pentru găsirea unei soluţii la criza politică.

România, printre cele mai ieftine țări din UE. Motivul pentru care românii nu simt acest avantaj la cumpărături

Date oficiale arată că mai toate sunt ieftine în România, dacă ne comparăm cu majoritatea țărilor Uniunii Europene.