Incendiu devastator în Mamaia. Un popular club de pe litoral a căzut pradă flăcărilor

×
Publicitate

A fost pârjol luni-noapte în stațiunea Mamaia, unde unul dintre cele mai cunoscute cluburi de pe litoral a căzut pradă flăcărilor.

Zeci de pompieri și autospeciale au intervenit imediat pentru că focul amenința să se extindă și la celelalte localuri din cauza vântului.

Militarii se află și acum la fața locului. Au reușit să localizeze incendiul, dar sting și ultimele focare. Doi dintre pompieri au avut nevoie de îngrijiri medicale pentru că s-au intoxicat cu fum.

În interior, se aflau câțiva angajați, însă, potrivit primelor date, niciunul nu a fost rănit.

Flăcările distrugătoare s-au dezlănţuit puţin după miezul nopţii. În acele clipe, în clubul care era închis se aflau doar câţiva angajaţi.

Se pare că valvătaia ar fi pornit de la o terasă aflată lângă local şi, în doar 20 de minute, a înghiţit întreaga construcţie.

Reporter: Ai mai văzut aşa ceva?
Tânăr: Nu niciodată.

Pompierii, cu zece autospeciale, au început imediat o luptă contracronometru.

De mai bine de două ore zeci de pompieri intervin pentru stingerea incendiului din staţiunea mamaia a ost adusă inclusive o automacara de mare putere pentru lichidarea acestui incendiu. Flăcările sunt atât de puternice şi temperatura este atât de mare încât nu se poate sta la o distanţă mai mică de 50 de metri.

După aproape patru ore, militarii au reuşit să localizeze incendiul.

Col. Daniel Popa commandant ISU Dobrogea: "În prima fază, a venit echipajul alocat din Mamaia, ulterior au venit din oraş şi primele forte incendiul s-a mainifestat violent după aprecierea noastră a fost şi anunţat cu întârziere sau cu eva întârziere când a ajuns primul echipaj la faţa locului incendiul se manifestă cu violeta în interior."

În 2017 şi în 2018, autorităţile i-au amendat pe proprietarii clubului pentru că nu aveau autorizaţie de securitate la incendiu.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
Nava-școală „Mircea” a traversat Atlanticul și se îndreaptă către Mexic. „O etapă plină de provocări”

După aproape 20 de zile petrecute în largul Oceanului Atlantic, bricul „Mircea" a ajuns în Puerto Rico.

Atac șocant la mall-ul din Timișoara. Angajata unui magazin a fost înjunghiată de fostul iubit

Atac şocant într-un centru comercial din Timişoara. Angajata unui magazin a fost înjunghiată de fostul iubit, supărat că femeia a luat decizia de-a se despărți de el.

Flăcări pe litoral. O pensiune din Costinești a fost cuprinsă de un incendiu puternic

O pensiune din Costinești a fost cuprinsă joi seară de flăcări puternice. Fumul gros a putut fi observat de la distanță. 7 autospeciale de stingere, o autoscară și echipaje medicale au intervenit.

Recomandări
Cum ar putea arăta Guvernul dorit de Nicușor Dan. Condițiile puse de partide la ultimele negocieri

La o lună de la demiterea Cabinetului Bolojan, președintele a vorbit din nou cu liderii din fosta coaliție, dar fără rezultat.

Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Justiția își suspendă activitatea timp de patru ore pentru consultări privind Legea salarizării. Între ce ore este blocajul

Personalul auxiliar de specialitate şi conex din sistemul judiciar protestează, joi, faţă de prevederile noii legi a salarizării, iar activitatea în instanţe şi parchete va fi suspendată, în intervalul orar 08:00 - 12:00.