Handbalistul Mihai Redl, dublu campion mondial cu nationala Romaniei, a murit la Munchen

61373239

Handbalistul Mihai Redl, dublu campion mondial cu reprezentativa tricolora, a murit la Munchen, la varsta de 77 de ani, potrivit anuntului de miercuri al Federatiei Romane de Handbal.

Portarul Mihai Redl s-a nascut la Lugoj, in 1936, iar la doar 14 ani si-a inceput cariera in handbal la clubul din oras. Dupa doar sase ani a ajuns la Dinamo Bucuresti, cu care a cunoscut consacrarea, cucerind noua titluri nationale la handbal in sapte si unul la handbal in 11.

Cu Mihai Redl in poarta, Dinamo a cucerit si Cupa Campionilor Europeni, in 1965, iar la nivel de echipa nationala, Redl a fost o piesa de baza timp de un deceniu. Astfel, el a cucerit cu nationala Romaniei doua medalii de aur la Campionatele Mondiale din 1961 si 1964, una de argint in 1959 si una de bronz la editia din 1967. Mihai Redl a fost desemnat cel mai bun portar al lumii la CM din 1961 si 1964.

In anul 1959 devenea Maestru al Sportului, iar in 1961 primea distinctia de Maestru Emerit al Sportului. In 2009 a primit din partea Presedintiei Ordinul "Meritul Sportiv" Clasa a II-a, cu bareta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Vicepreședintele Parlamentului European, despre Marşul Oradea Pride 2026. „Aceşti tineri nu sunt «unii lgbt»”

Vicepreşedintele Parlamentului European, independentul Nicu Ştefănuţă, critică în termeni duri reacţia jandarmilor la Marşul Oradea Pride 2026, care au dat amenzi participanţilor la manifestare invocând lipsa autorizaţiei pentru acţiune. 

Accident rutier grav în județul Galați. Un copil de 1 an și 2 luni a murit după ce a fost călcat de mașină

Un accident rutier soldat cu decesul unui copil în vârstă de de 1 an şi 2 luni s-a produs sâmbătă în comuna Nicoreşti, a informat IPJ Galaţi.

Căutările resturilor de dronă și rachetă din zona Sfântu Gheorghe, oprite temporar. MApN a anunțat când vor fi reluate

Reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale au anunţat că au fost oprite căutările resturilor dronei doborâte sâmbătă dimineaţa în zona Sfântu Gheorghe, din judeţul Tulcea, şi ale rachetei interceptoare, iar acestea urmează să fie reluate duminică.

Recomandări
Cum a doborât România a doua dronă în mai puțin de 24 de ore. Ce s-a schimbat față de prima misiune

România a trecut prin momente dramatice în ultimele 24 de ore, după ce două drone militare au pătruns în spațiul aerian național, si au fost doborâte de pilotul unui avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

Studiu Eurofound: România urcă în topul creșterilor salariului minim din UE, dar rămâne printre ultimele state din clasament

România se numără printre țările cu cele mai rapide creșteri ale salariului minim din Uniunea Europeană. Totuși, acesta rămâne printre cele mai mici din Uniune. 

Vestul Europei, sub teroarea flăcărilor. Sute de mii de persoane din Spania și Franța au primit ordine de evacuare

Sunt ore critice în Spania, unde incendiile de vegetație continuă să se extindă. Fumul gros a ajuns până în capitala Madrid.