Geamantanul bleumarin din tufe care a blocat centrul Brașovului. Ce au găsit pirotehniștii în el

×
Publicitate

Un bărbat care și-a lăsat geamantanul ascuns în niște tufe, în centrul Brașovului, a pus pe jar, fără să vrea, polițiști, lucrători SRI și localnici.

Un trecător a zărit valiza abandonată și a dat alarma, iar autoritățile au urmat procedurile, exact ca în cazul unei alerte cu bombă.

Polițiștii au interzis accesul în jurul Spitalului Militar din Brașov, acolo unde se afla bagajul suspect. La fața locului au sosit specialiști pirotehniști, dar și lucrători de la Serviciul Român de Informații. Circulația a fost oprită mai bine de o oră.

Valiza a fost văzută în zonă de un locuitor dintr-un bloc, care a și sunat imediat la 112.

Oamenii din imediata apropiere au fost evacuați din apartamente, iar ceilalți, obligați să nu iasă din locuințe, până la sfârșitul verificărilor.

Localnic: „Am văzut doar un pachet pe jos, un pachet desfăcut acolo pe jos. Și mi-a zis domnul să intru înăuntru".

Geamantanul bleumarin a fost deschis și examinat, în cele din urmă. Conținea haine și obiecte de igienă personală. Polițiștii au găsit înăuntru și copia unui act de identitate, care aparține unui bărbat de 33 de ani din Iași. Autoritățile încearcă să dea de urma bărbatului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Filmul tragediei din Botoșani, unde Alexandra și-a pierdut viața, lăsată în voia sorții de medici. „Nu mai am aer!”

Au apărut primele reacții oficiale la șase zile după moartea tragică a Alexandrei, tânăra de 25 de ani din Botoșani, care a murit pe patul de spital în timp ce îi implora pe medici să o ajute.

Primăria Cogealac, executată silit de ANAF. Ce a scos la vânzare

Primăria Cogealac este executată silit de ANAF, care a scos la licitație mai multe terenuri. Sunt 8 suprafețe, de 60 de hectare care ar acoperi datoriile la bugetul statului.

Cum și-au dat seama medicii, într-un final, că femeia care venise să se opereze de hernie este însărcinată. „Avea burta mare”

Poveste incredibilă la spitalul județean din Târgu Jiu. O femeie a intrat în operație fără ca ea sau medicii să știe că este, de fapt, însărcinată. Și încă în luna a noua.

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.