Furt urias de combustibil, descoperit la CFR Timisoara. Ce au gasit anchetatorii In biroul sefului depoului de locomotive

×
Publicitate

Un furt urias de combustibil si o escrocherie de aproape 1 milion de euro au fost descoperite la Regionala CFR Timisoara.

In ancheta declansata sunt vizati mai multi angajati ai companiei de la depoul de locomotive, printre care si sefi de sindicat. Gruparea ar fi beneficiat de sprijinul unui politist. Peste 40 de perchezitii au fost facute in acest dosar. 

Planul prin care motorina era furata de la CFR era foarte bine conceput. Incredibil este ca suspectii au montat o conducta
prin care erau golite rezervoarele locomotivelor si depozitele de combustibil.

Acesta ajungea apoi la o firma privata din apropierea garii, unde era valorificat sub pretul pietei. Apoi erau masluite si documentele, din care reiesea ca trenurile consuma mai mult combustibil, decat se intampla in realitate.

Anchetatorii spun ca aceasta filiera, in care erau implicati mai multi angajati, functiona de 6 ani. In biroul sefului depoului de locomotive anchetatorii au gasit 85.000 de lei, 2.000 de euro, dar si forinti, dolari si sticle de whiskey. La sediul DIICOT din Timisoara vor ajunge joi peste 20 de persoane. 

Articol recomandat de sport.ro
Splendida Ana Ivanovic, fericită după divorț. Ce pensie alimentară plătește Schweinsteiger
Splendida Ana Ivanovic, fericită după divorț. Ce pensie alimentară plătește Schweinsteiger
Citește și...
Robert Negoita, cercetat de DNA pentru evaziune. Edilul ar fi adus statului un prejudiciu de 77 de milioane de lei

Robert Negoita este al cincilea primar de sector pus sub invinuire in timpul mandatului de procurorii anticoruptie. Primarul Sectorului 3 este cercetat in calitate de suspect.

Ludovic Orban, primele explicatii la DNA despre cei 50.000 de euro pe care i-ar fi pretins de la Tiberiu Urdareanu

Ludovic Orban a dat joi primele explicatii, in dosarul in care este acuzat ca ar fi pretins de la omul de afaceri Tiberiu Urdareanu 50 de mii de euro.

A crezut ca a comis crima perfecta, dar dupa 6 ani a fost arestat. Greseala gramaticala care l-a dat de gol pe un gorjean

Un barbat din Gorj a fost arestat pentru o crima pe care ar fi comis-o acum 6 ani. La fel ca in cazul Elodiei Ghinescu, trupul victimei nu a fost descoperit, insa asta nu i-a impiedicat pe anchetatori sa il puna sub acuzare.

Recomandări
Reactorul 2 de la Cernavodă ar putea fi oprit în următoarele 48 de ore. Nivelul Dunării continuă să scadă

Unitatea 2 a Centralei Nuclearoelectrice de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat în dimineața zilei de 13 august, în contextul scăderii continue a nivelului Dunării. 

Nicușor Dan i-a chemat la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR şi UDMR. Caută un acord pe legea salarizării

Preşedintele Nicuşor Dan se va întâlni marţi, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR şi UDMR pentru discuţii privind proiectul legii salarizării.

Meteorologii au prelungit avertizarea de caniculă. Codul portocaliu de caniculă a intrat în vigoare | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis mai multe avertizări cod galben și cod portocaliu pentru zilele de marți și miercuri, fiind prognozate temperaturi de până la 39 de grade Celsius, disconfort termic ridicat și nopți tropicale.