FT: SUA cer Iranului să nu mai vândă Rusiei drone militare și piese de schimb

62376945
Getty

Statele Unite fac presiuni asupra Iranului pentru a înceta să mai vândă drone militare Rusiei - pe care Moscova le foloseşte în războiul din Ucraina.

SUA mai solicită Iranului să nu mai livreze Rusiei nici piese de schimb pentru avioanele fără pilot, afirmă miercuri Financial Times (FT), citând persoane informate în acest sens.

Vestea vine în contextul în care Washingtonul şi Iranul încearcă să diminueze tensiunile şi să relanseze discuţiile mai ample privind programul nuclear iranian. Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, a declarat marţi că ar saluta orice măsuri iraniene care ar dezescalada "ameninţarea nucleară în creştere", potrivit News.ro.

Aceste discuţii au avut loc în paralel cu negocierile de săptămâna trecută privind un acord pentru un schimb de deţinuţi, potrivit Financial Times. Iranul a permis ca patru cetăţeni americani pe care îi deţinea în închisoarea Evin din Teheran să treacă în arest la domiciliu, în timp ce un al cincilea se afla deja în arest la domiciliu.

Săptămâna trecută, surse au declarat pentru Reuters că Iranul i-ar putea elibera pe cei cinci cetăţeni americani ca parte a unui acord de deblocare a 6 miliarde de dolari, fonduri iraniene blocate în Coreea de Sud.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
O femeie a fost lovită în aer de un avion. Sabrina a filmat momentul, în timp ce se plimba cu parapanta. VIDEO

O parapantistă austriacă în vârstă de 44 de ani a fost lovită sâmbătă, în regiunea Salzburg, de o aeronavă uşoară şi a supravieţuit căderii de la mare înălţime.

Criză politică în Turcia. Poliția a luat cu asalt sediul din Anakara al principalului partid de Opoziţie

Poliția anti-revoltă a luat cu asalt sediul din Ankara al principalului partid de Opoziţie din Turcia pentru a-i expulza pe conducătorii acestuia, care au fost destituiţi printr-o hotărâre judecătorească. 

Iranul amenință că va extinde războiul către o altă strâmtoare. Calea navigabilă, crucială pentru aliații din Golf ai SUA

Teheranul anunță că au fost înregistrate progrese în negocierile cu Statele Unite, însă un acord nu este iminent. Asta, după ce secretarul de stat american, Marco Rubio, aflat în vizită în India, a declarat că s-ar putea ajunge la o înțelegere chiar luni.

Recomandări
Calcule. Cât vor câștiga polițiștii și magistrații după noua lege a salarizării. Suma în funcție de grad

Salariile tuturor bugetarilor vor fi recalculate după o formulă prezentată, luni, de ministrul interimar al Muncii. 

Negocieri blocate pentru noul Guvern. Scenariul care se conturează după ce Nicușor Dan a luat în calcul un premier tehnocrat

La aproape trei săptămâni de la demiterea Guvernului Bolojan, președintele a avut o nouă serie de discuții cu câțiva dintre liderii fostei coaliții, dar tot nu s-a concretizat o formulă de guvernare.

Anghel Damian și Codin Maticiuc, dezvăluiri din culisele serialului „Cămătarii”. „Au păcate. Nu îi privim ca pe niște modele”

În această seară, de la 23:30, PRO TV difuzează premiera serialului documentar „Cămătarii”. Abonații VOYO pot vedea astăzi două episoade ale producției.