Extaz si agonie in centrul Capitalei. Reactiile romanilor dupa meci: "Au jucat chiar impresionant". "Ne asteptam la mai mult"

centrul vechi

Marea sarbatoare a fotbalului european - UEFA EURO 2016 - a inceput vineri seara cu un meci tensionat, care ne-a tinut in suspans pana in ultima secunda.

Nationala noastra a avut onoarea de a juca partida de deschidere cu echipa tarii gazda, Franta. Si i-a tinut piept pana aproape de fluierul de final. In cele din urma, spre dezamagirea suporterilor romani, scorul a fost de 2-1 pentru francezi. Dar lupta dusa pe splendidul Stade de France a fost una crancena, cu multe ocazii si ratari de ambele parti.

Din tribune, tricolorii au fost sustinuti cu inflacarare de 15 de mii de fani. Acestora li se adauga insa si microbistii din fata televizoarelor. Fie ca s-au adunat la terase sau in parcuri, toti au trecut de la extaz la agonie si au sperat intr-o minune.

Romanii au vibrat la unison cu tricolorii care au luptat pana in ultimul minut pe Stade de France. Terasele din Centrul Vechi al Capitalei au fost luate cu asalt de suporteri inflacarati care nu au ratat nicio secunda din meci.

Dupa golul din penalty marcat de Bogdan Stancu, microbistii au sperat pana in ultimul minut la o remiza.

"A fost o atmosfera extraordinara timp de 25 de minute, din minutul 64 de cand am inscris si pana in minutul 89 cand ni s-au taiat pur si simplu picioarele. Oamenii nu sunt asa de deprimati sau suparati sunt pur si simplu necajiti ca ai nostri au pierdut in primul lor meci", a transmis corespondentul PRO TV Mihai Peticila.

"Am luat bataie, ne asteptam la mai mult."

"Daca nu dadea gol in ultimele doua minute era si mai bine. Fata de alte meciuri de ale lor au jucat chiar impresionant, sper sa joace mai bine si data viitoare."

"Ne asteptam la mai mult, adica in momentul a fost egal am fost foarte entuziasmati, era o masa de francezi acolo, am vrut sa-i omoram. Nu-i adevarat, am plans, dar asta e acum mergem inainte, mergem sa dansam."

Si in complexul studentesc din regie a fost forfota mare. Studentii au renuntat la terase, au scos un videoproiector afara si au urmarit meciul in fatza caminului. Iar atmosfera a fost una aparte.

"Ne simtim ca pe Stade de France, facem galagie pentru Romania - hai baietii!!! - ne pare rau ca n-am putut fi acolo, dar sesiunea, asta e, domnul rector ar trebui sa ia aminte sa ne dea liber sa mergem si noi la meci."

Si la Ambasada Frantei din Romania au fost momente tensionate. Sustinatorii cocosilor galici, poate mai relaxati decat romanii, au mizat pe fotbalistii din echipa gazda. Si nu au fost dezamagiti.

Reporter: A castigat tricolorul francez.
Catherine Suard, insarcinatul cu afaceri al Frantei la Bucuresti: Da, dar avem in comun doua culori, rosu si albastru. Deci un pic de galben sau un pic de alb nu mai conteaza.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers

ROMANIA - FRANTA LIVE-TEXT| Seara trista pentru romani. Nationala a fost invinsa de Franta, scor 2-1 (0-0), in primul meci al UEFA EURO 2016, disputat, vineri, pe Stade de France.

ROMANIA - FRANTA 1-2. LIVE BLOG: Cum a aratat ziua in care echipa lui Iordanescu a deschis Campionatul European

LIVE BLOG: Romania - Franta. Romania a debutat cu o infrangere la UEFA Euro 2016, dar a reusit sa joace la un nivel foarte apropiat de cel al Frantei.

Politico: Klaus Iohannis, pe lista scurtă pentru șefia Comisiei Europene. Ce șanse are să o înlocuiască pe von der Leyen

Politico a enumerat o serie de posibili succesori ai Ursulei von der Leyen, șefa Comisiei Europene. Printre ei se numără și președintele României, Klaus Iohannis.