Expertiză psihiatrică în cazul bărbatului care a ucis o pensionară în plină stradă

×
Publicitate

Bărbatul din Mioveni care a ucis vineri o pensionară în plină stradă va fi dus, luni, la Spitalul PenitenciarJilava, unde i se va face o expertiză psihiatrică.

Specialiştii trebuie să constate dacă fostul profesor de istorie, în vârstă de 37 de ani, a avut discernământ în momentul comiterii oribilei crime.

Dacă expertiză psihiatrică va constată că bărbatul a avut discernământ, înseamnă că va putea fi cercetat pentru omor calificat şi riscă până la 25 de ani de închisoare. Dar, cel mai probabil, bărbatul nu va răspunde penal date fiind afecţiunile psihice de care suferă.

La fel s-a întâmplat şi 2014, când a atacat o tânăra de 19 ani, dar dosarul de vătămare corporală a fost clasat atunci, după ce s-a constatat lipsa de discernământ a atacatorului. Între timp, bărbatul a fost internat de două ori la Spitalul de boli psihice de la Vedea.

Imediat după atacul sângeros de vineri, când a înjunghiat o femeie de 69 de ani, suspectul a fost arestat. A fost plasat singur în celulă şi, pentru că se află încă sub tratament, şi-a luat pastilele sub ochii gardienilor.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Torționarii disidentului Gheorghe Ursu își așteaptă sentința

Este o zi importantă în procesul celor doi torționari judecați pentru moartea disidentului Gheorghe Ursu.

Focuri de armă în Timiș pentru prinderea unor migranți ilegali. Un polițist a fost rănit

Incident uluitornîn Timiş, unde s-au tras mai multe focuri de armă pentru prinderea unor migranţi care au intrat ilegal în ţară.

257.000 treceri de persoane și peste 60.600 treceri de mijloace de transport la frontiere, în ultimele 24 de ore

Peste 250.000 de treceri de persoane au fost înregistrate în punctele de frontieră, în ultimele 24 de ore, atât pe sensul de intrare cât și pe cel de ieșire din țară, informează IGPF într-un comunicat transmis luni AGERPRES.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.