Dupa o primavara capricioasa, Bucurestiul este din nou plin de gropi. Pe unele strazi se circula mai rau ca pe camp

×
Publicitate

Dupa o iarna grea si o primavara capricioasa, Bucurestiul este din nou plin de gropi.

Bulevarde intens circulate, dar si numeroase strazi secundare sunt ciuruite la propriu, spre disperarea soferilor, care nu mai stiu cum sa le ocoleasca.

In plus, pe unele strazi se circula mai rau ca pe camp, dupa ce muncitorii care au lucrat vara trecuta la retelele de gaze au astupat santurile cu un asfalt care s-a dus la prima ploaie din toamna.

In urma sesizarii facute de Stirile ProTv, Primaria sustine ca a amendat firma care a lucrat de mantuiala si ca o va obliga sa refaca asfaltul. Mai mult, promite ca pe bulevardul Basarabia va astupa gropile... chiar de azi!

Bulevardul Basarabia este atat de degradat, incat soferii sunt nevoiti sa stea cu ochii in asfalt, in loc sa fie atenti la semnele de circulatie sau la trecerile de pietoni. Nici acestia din urma nu sunt feriti de provocari fiind obligati sa traverseze pe zebre nemarcate, punandu-si viata in pericol .

Pe strada Traian, gropile ramase in urma unor lucrari de modernizare la reteaua de gaze facute anul trecut s-au transformat in adevarate capcane. Nici macar soferii de autobuze nu se incumeta sa treaca prin ele.

Daca veniti cu masina dinspre bulevardul Pache Protopopescu spre Foisorul de Foc veti da nas in nas cu cel putin trei gropi adanci. Gaurile din asfalt sunt atat de vechi si atat de cunoscute de soferi incat acestia evita sa foloseasca prima banda de circulatie.

Sofer: "O banda practic pe care nu o poti folosi intreaga. Daca te grabesti si n-ai mai trecut pe aici clar vei avea o avarie la masina."

De departe insa, situatia cea mai grava pare a fi in sectorul 1, culmea, la doi pasi de Guvern. Un cartier intreg de strazi, cuprins intre bulevardele Iancu de Hunedoara si Lascar Catargiu arata ca dupa razboi, dupa ce o firma care a efectuat vara trecuta reparatii la reteaua de gaze a astupat "transeele" cum s-a priceput mai bine, dar a "uitat" sa le asfalteze .

Sofer: "Spre Victoriei e dezastru. E ca un fel de triunghi in capatul ei si pe toate strazile acolo e rupt asfaltul. Sunt efectiv in zig-zag, deci faci slalom in zig zag."

Sofer: "Au sapat pentru o conducta de gaze, pentru ca au vrut sa schimbe ceva si le-au lasat asa si n-a mai venit nimeni, toata iarna a ramas asa. Cat a nins a fost relativ ok, pentru ca n-au deszapezit si s-a acoperit groapa cu zapada. Intre timp, locatarii din zona au pus nisip in gropi pentru ca ne stricam toti masinile."

In urma unei solicitari facute de Stirile ProTV, Primaria Capitalei a trimis in zona o echipa de control care a constatat ca firma care a efectuat interventiile "a incalcat in mod flagrant si repetat" legea, facand lucrari de mantuiala pe mai mult de 30 de strazi.

Firma respectiva a fost amendata cu 20.000 de lei si va fi obligata sa refaca pavajele deteriorate in maxim doua luni.

Pe de alta parte, Primaria a anuntat, intr-un comunicat, ca de luni va incepe asfaltarea a 46 de strazi si bulevarde din cele sase sectoare. Mai mult, a constatat ca bulevardul Basarabia este "intr-o stare avansata de degradare" - asa ca va incepe lucrarile de reparatii .... chiar de azi!!

Bucurestenii nemultumiti de felul in care arata orasul lor pot trimite petitii catre Primaria Capitalei, prin acesarea paginii sale de internet. Potrivit legii, Primaria e obligata sa dea un raspuns in cel mult 30 de zile.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Fostul premier Victor Ponta, suspectat de evaziune fiscala intr-un dosar trimis de DNA la Parchetul instantei supreme

Directia Nationala Anticoruptie a trimis la Parchetul instantei supreme un dosar care vizeaza fapte de evaziune fiscala ce ar fi fost comise de Victor Ponta si de alte persoane.

Cel mai mare zacamant de gaze naturale de pe uscat, inaugurat in Buzau. Ne poate asigura consumul timp de 2 ani si jumatate

Cel mai mare zacamant de gaze naturale de pe uscat, descoperit in Romania ultimilor 30 de ani, a fost inaugurat vineri in judetul Buzau.

Primariile din Capitala vaneaza masini de politie abandonate in spatiul public. Agentii care nu respecta legea, amendati

Primariile din Capitala vaneaza masini de politie. Au luat la tinta zeci de harburi care nu mai merg si au fost abandonate in ultimii ani pe spatiul public sau in parcari.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.