Două mașini au ars la poalele cetății Sarmizegetusa. Intervenția pompierilor a fost anevoioasă

×
Publicitate

Două maşini s-au făcut scrum, în parcarea cetăţii dacice Sarmizegetusa. Focul a pornit de la una dintre ele, și s-a extins rapid la cealaltă.

 

Ameninţau totodată și vehiculele din preajmă. Jandarmii care asigură paza obiectivului i-au avertizat pe turiştii aflaţi în situl arheologic, iar oamenii și-au mutat autoturismele la timp.

Din cauză că cetatea Sarmizegetusa este amplasată într-o zonă de munte, intervenţia s-a dovedit anevoioasă pentru pompieri.

Totuși, incendiul a avut doar pagube materiale - nimeni nu a fost rănit sau intoxicat cu fum. Cel mai probabil, totul a plecat de la un scurtcircuit.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Vaccinare anti-Covid în România. Peste 100.000 de doze administrate în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost administrate 103.937 de doze de vaccin, dintre care 88.282 - Pfizer, 9.706 - Moderna, 5.747 - AstraZeneca şi 202 - Johnson&Johnson.

Un schior rătăcit noaptea pe Valea Țapului, la 2.000 de metri altitudine, a supravieţuit în condiţii extreme

Un tânăr de 19 ani este teafăr, după o aventură în Bucegi, desprinsă, parcă, din documentarele despre tehnici de supraviețuire.

Aglomerație la Zoo și în parcuri. Mașinile s-au întins pe kilometri întregi

Drumul spre relaxarea de weekend a fost extrem de lung - în Capitală, cel puțin. După o sâmbătă capricioasă, vremea splendidă de duminică i-a scos pe oameni din case.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.