Flăcări uriașe în Tecuci: două clădiri au ars. Au intervenit pompieri din localități învecinate

×
Publicitate

Un incendiu de proporții s-a declanșat marți dimineață în centrul orașului Tecuci, în județul Galați. Două imobile, care aveau la parter magazine, au ars cu flăcări uriașe.  

În sprijinul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Tecuci au venit și pompierii din localitățile învecinate.

Focul a fost observat la puțin timp după ora 9 dimineața. Imobilul de la care a pornit incendiul este situat chiar în centrul orașului, lângă teatrul de vară, parcul central și peste drum de bibliotecă.

Însă flăcările nu s-au extins la niciuna dintre acestea. Vântul a purtat, însă, vâlvătăile catre un magazin de mase plastice, din vecinătate.

Un foc aprins în curtea casei, cauza incendiului generalizat

Atunci, focul s-a întețit și mai tare. Proprietara magazinului, o femeie de 71 de ani, a făcut un atac de panică și a primit îngrijiri de la un echipaj SMURD care a fost trimis la adresă.

Pompierii spun că intervenția lor a fost una dificilă, pe de o parte din vina vântului, pe de alta din cauza caniculei. Ei urmează să stabilească de la ce a pornit focul, însă, primele informații de la fața locului arată că ar fi fost aprins dimineață un foc în curtea primei case.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Când vor începe și cât vor dura lucrări de reparaţie a Podului Giurgiu-Ruse, pe tronsonul bulgar

Centrul Infotrafic din IGPR anunţă că, din 10 iulie, timp de 730 de zile, vor începe lucrări de reparaţie a Podului Giurgiu-Ruse, pe tronsonul bulgar, lucrări care se vor desfăşura zilnic, 10-12 ore.

Un român a încercat să iasă din țară cu un Audi A6, dar a rămas fără el. Ce au descoperit polițiștii din Arad

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II au indisponibilizat o mașină condusă de un român care voia să iasă din țară, după ce au descoperit că este căutată de autorităţile din Danemarca.

Întârzieri pe ruta Bucureşti Nord – Aeroport Henri Coandă. Circulaţia trenurilor, perturbată din cauza unui macaz defect

Circulaţia trenurilor pe relaţia Bucureşti Nord – Aeroport Henri Coandă şi retur a fost perturbată marţi dimineaţă din cauza unui macaz defect între Mogoşoaia şi Baloteşti.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.