Doina Tudor si Nicolae Paun au fost retinuti de DNA. Procurorii anticoruptie cer arestarea preventiva pentru 30 de zile

×
Codul embed a fost copiat

Inevitabilul s-a produs. Senatoarea liberala Doina Tudor si deputatul Nicolae Paun, de la Partida romilor, au fost retinuti, joi dupa-amiaza, de procurorii anticoruptie.

Ambii sunt acuzati de complicitate la luare de mita, respectiv deturnare de fonduri europene si spalare de bani. Drept urmare, parlamentarii si-au pregatit bagajele pentru arestul politiei, unde anchetatorii ii vor pentru cel putin 30 de zile.

Doina Tudor a fost scoasa din sediul DNA cu catuse la maini si dusa in arestul Politiei Capitalei. La iesire, Doina Tudor a sustinut ca va pleda pentru nevinovatia sa in fata Instantei Supreme.

Senatorii au votat, miercuri, in favoarea cererii DNA privind retinerea si arestarea senatoarei Doina Tudor. Ea a declarat, miercuri, in plen, ca acuzele care i se aduc sunt nefondate, neprobate si nereale, iar calitatea sa nu este de inculpat, ci de nevinovat.

Doina Tudor este anchetata in dosarul in care fostul sau sot, Daniel George Tudor, este anchetat in stare de arest la domiciliu pentru luare de mita, la data faptei presedinte al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, ulterior vicepresedinte al Autoritatii de Supraveghere Financiara. Tot in arest la domiciliu se afla si Ovidiu Marian, la data faptei secretar general al Senatului, cu privire la savarsirea infractiunii de trafic de influenta.

Citește și
Doina Tudor, comisia juridica discuta cererea DNA
Aviz de la senatorii juristi pentru arestarea Doinei Tudor. Parlamentarul PNL e acuzata de complicitate la luare de mita

DNA sutine ca, in perioada martie-mai 2013, Doina Tudor l-a ajutat in mod direct pe Daniel Tudor sa primeasca suma de 200.000 de euro (din suma totala de 300.000 de euro primita de acesta), pentru ca acesta, in calitate de presedinte al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, sa favorizeze o firma de asigurari care facuse obiectul unor activitati de control.

"In urma sumelor remise cu titlu de mita, la data de 26 aprilie 2013, inculpatul Daniel George Tudor a emis o decizie prin care s-au ignorat in totalitate constatarile controlului respectiv (care atentiona asupra gradului de risc ridicat al societatii) si a impus remedierea unor deficiente minore si nesemnificative in raport cu situatia financiara precara a societatii", au retinut procurorii.

Potrivit DNA, in perioada martie - mai 2013, in contextul efectuarii unui control la o societate de asigurari, Daniel Tudor, in calitate de presedinte al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, ulterior vicepresedinte al ASF, a primit de la administratorul firmei respective, denuntator in cauza, prin intermediul lui Ovidiu Marian, suma de 300.000 euro pentru ca rezultatul verificarilor sa fie unul favorabil omului de afaceri.

"De precizat este faptul ca initial, inculpatul Tudor a pretins de la omul de afaceri, prin acelasi intermediar, suma de 3 milioane de euro", au mai constatat anchetatorii.

Deputatul Nicolae Paun a fost retinut de DNA

Ramas fara imunitate si deputatul Nicolae Paun, supranumit si Niki Scoprion, a fost retinut.

Paun este suspect in scandalul posibilelor deturnari de fonduri europene destinate salvarii comunitatii tiganesti. Peste 6 milioane de euro ar fi prejudiciul in cazul sau: un dosar in care prietenul sau, Madalin Voicu, a scapat de orice restrictie sau obligatie judiciara dupa ce instanta suprema i-a anulat inclusiv cautiunea de o jumatate de milion de lei impusa de procurori.

In acest moment, cel mai mare regret al deputatului Nicolae Paun este ca nu a apucat sa isi convinga colegii parlamentari sa adopte legea amnistitie si gratierii. Daca proiectul sau era adoptat, poate altfel ar fi stat lucrurile astazi pentru el.

Si senatoarea Doina Tudor, si deputatul Nicolae Paun vor ajunge in urmatoarele ore la aceeasi instanta suprema pentru ca procurorii ii vor arestati preventiv.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
"Lacrimi de iubire" la ridicarea imunitatii. Pentru a scapa de catuse, Doina Tudor si-a confesat dezamagirile in dragoste

Alesi sa faca legi bune si drepte, deputatii si senatorii nostri au fost ocupati miercuri sa voteze ridicarea imunitatii a 3 parlamentari, cu totii acuzati de procurori de fapte de coruptie.

Aviz de la senatorii juristi pentru arestarea Doinei Tudor. Parlamentarul PNL e acuzata de complicitate la luare de mita
Aviz de la senatorii juristi pentru arestarea Doinei Tudor. Parlamentarul PNL e acuzata de complicitate la luare de mita

Senatorii juristi sunt de acord cu retinerea si arestarea colegei lor de la PNL, Doina Tudor, acuzata de complicitate la luare de mita. Votul in comisie a fost categoric: 9 pentru si doar unul impotriva.

Recomandări
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

Accident grav de Crăciun pe o pârtie din Predeal. O femeie a leșinat după ce a fost lovită de o sanie
Accident grav de Crăciun pe o pârtie din Predeal. O femeie a leșinat după ce a fost lovită de o sanie

Un grav accident s-a produs în ziua de Crăciun pe o pârtie din Predeal, unde o femeie care se dădea cu sania a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a fost lovită de o sanie. Ea a leșinat.

Avertisment DRDP: „Nu depășiți utilajele de deszăpezire. Nu circulați în apropierea lor”. Pericolele la care se expun șoferii
Avertisment DRDP: „Nu depășiți utilajele de deszăpezire. Nu circulați în apropierea lor”. Pericolele la care se expun șoferii

Oficialii DRDP Craiova avertizează șoferii să nu depășească utilajele de deszăpezire și să nu circule în imediata apropiere a acestora, pe fondul ninsorilor.