De ce a fost reținut Dani Mocanu. Ce acuzații i se aduc manelistului

×
Publicitate

Cântărețul de manele Dani Mocanu și fratele lui, Nando, au fost reținuți azi în noaptea de marți spre miercuri, pentru tentativă de omor, după ce joia trecută au bătut cu bestialitate, un bărbat, într-o benzinărie de la marginea Piteștiului.

Cei doi suspecți tocmai se întorceau din Italia, când au fost ridicați de pe aeroportul Otopeni de luptătorii serviciului de acțiuni speciale și duși în arest.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeș a anunțat că frații Mocanu au calitatea de inculpați, ca urmare a administrării probelor din dosar. Bătaia din benzinărie a fost înregistrată de o cameră de supraveghere, dar și de un martor, cu telefonul mobil. În imagini se vede cum agresorii atacă un individ pe care, se pare, îl urmăriseră. În timp ce Dani Mocanu îl ținea pe bărbat, fratele lui îl lovea cu o țeavă metalică, iar mai mulți prieteni ai manelistului au tăbărât și ei asupra victimei.

Bărbatul nu a depus plângere, dar a suferit o fractură de bază de craniu, care i-a pus viața în pericol, așa că procurorii au deschis un dosar penal pentru tentativă de omor și tulburarea ordinii publice. Deocamdată, motivul conflictului nu a fost clarificat.

Frații Mocanu se află, acum, în arestul IPJ Argeș și vor fi duși în fața instanței, cu propunere de arestare preventivă.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Plaja din Eforie Sud va fi extinsă. Lucrări se vor face și pe porțiunea Olimp-Mangalia

Veste bună pentru turiștii care aleg sudul litoralului. De săptămâna viitoare începe extinderea plajei din Eforie Sud, dar vor începe lucrările și pe porțiunea Olimp - Mangalia.

Un fenomen natural rar întâlnit a fost descoperit în România și va cuprinde toată țara. Șocați, oamenii au sunat la 112

Un nor de praf și umezeală a stârnit nedumerire printre locuitorii din județele din estul țării. La Botoșani, oamenii au sunat la 112 ca să reclame o posibilă poluare.

Noi detalii despre starea de sănătate a copilului peste care a căzut o statuie în Primăria Capitalei

Reprezentanții Spitalului de Copii Grigore Alexandrescu au oferit, miercuri, noi date despre starea de sănătate a copilului rănit grav, după ce o statuie a căzut pe el în Primăria Capitalei.  

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.