Dan Iordachescu a murit la varsta de 85 de ani. Baritonul va fi inmormantat miercuri

Dan Iordachescu

Sicriul cu trupul neinsufletit al baritonului Dan Iordachescu va fi depus marti la Opera Nationala din Bucuresti, potrivit Biroului de presa al ONB.

Cu aceasta ocazie, personalitatea maestrului va fi evocata de ministrul Culturii, Ionut Vulpescu, si de directorul general interimar al ONB, George Calin, potrivit Agerpres.

Anterior, sicriul s-a aflat la Ateneul Roman, unde cei care l-au cunoscut i-au adus un ultim omagiu.

Inmormantarea va avea loc miercuri, de la ora 12,00, la Cimitirul Bellu din Bucuresti.

Marele bariton roman a murit duminica, la varsta de 85 de ani, dupa o lunga si grea suferinta.

Citește și
Politistul Gheorghe Ionesc
Politistul ucis de un om de afaceri turc a ajuns pentru ultima data acasa. Colegii cer pedepse mai aspre pentru soferii bauti

Portretul baritonului Dan Iordachescu

Baritonul Dan Iordachescu s-a nascut la 2 iunie 1930, la Vanju Mare, judetul Mehedinti.

Intre 1978-1988 a fost prim-solist al Filarmonicii de Stat ''George Enescu''. Din 1979, a sustinut cursuri de masterat in Statele Unite, Marea Britanie, Franta, Filipine, Grecia, Turcia (a locuit 6 ani si jumatate la Istanbul) si Romania. A fost profesor universitar la Academia de Muzica din Bucuresti. Din 1993 a fost membru al Uniunii Compozitorilor si Muzicologilor din Romania.

In cele 262 de turnee intreprinse, a fost prezent pe cele mai importante scene lirice din 331 de orase, 61 de capitale si 86 de metropole din intreaga lume. I-a avut parteneri pe Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Mario del Monaco, Montserrat Caballe, Renata Scotto, Virginia Zeani si multi alti mari artisti.

A fost numit de presa internationala ''cea mai buna voce de bariton din lume'' (1975) si ''cel mai mare cantaret mozartian''. A participat la 31 de festivaluri europene, americane si sud-est asiatice. A fost presedinte de onoare al Festivalului Donizetti de la Zvolen - Bratislava 1993-1999, presedinte al Concursului International Maria Callas - Salonic - martie 1978, membru in juriile mai multor concursuri internationale.

A castigat 13 premii (10 mari premii) in competitii internationale si nationale de canto. Baritonul Dan Iordachescu a fost singurul cantaret de opera si concert din lume care a castigat trei mari premii internationale, toate jubiliare: Premiul Robert Schumann, la comemorarea a 100 de ani de la moartea acestuia, in 1956, la Berlin Zwickau, Premiul jubiliar W.A. Mozart, evocand ilustra memorie a lui Mozart, la 200 de ani de la moartea acestuia, in 1956, si Premiul Musorgski, la Geneva, comemorand 75 de ani de la disparitia marelui compozitor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Superba Niina Petrokina a cucerit al doilea său titlu european la patinaj artistic
GALERIE FOTO Superba Niina Petrokina a cucerit al doilea său titlu european la patinaj artistic
Citește și...
Moartea tragica a pompierului din Constanta i-a lasat cu lacrimi in ochi pe colegi:
Moartea tragica a pompierului din Constanta i-a lasat cu lacrimi in ochi pe colegi: "Era unul dintre cei mai curajosi"

Tragedie la Constanta, unde un pompier de 42 de ani aflat in misiune a pierit desfigurat de explozia unei butelii.

Politistul ucis de un om de afaceri turc a ajuns pentru ultima data acasa. Colegii cer pedepse mai aspre pentru soferii bauti
Politistul ucis de un om de afaceri turc a ajuns pentru ultima data acasa. Colegii cer pedepse mai aspre pentru soferii bauti

Politia romana a pierdut vineri pe unul dintre cei mai buni agenti ai sai, pe Gheorghe Ionescu, politistul luat pe capota masinii, de un om de afaceri turc, urcat baut la volan.

Iulian Mincu, fost ministru al Sanatatii si fondatorul Institutului
Iulian Mincu, fost ministru al Sanatatii si fondatorul Institutului "Paulescu", a murit

Fostul ministru al Sanatatii Iulian Mincu a murit vineri, la varsta de 88 de ani, au declarat pentru AGERPRES surse medicale din Institutul National de Diabet, Nutritie si Boli Metabolice "Prof. dr. N. Paulescu".

Recomandări
Un nou război comercial între SUA și UE, după noile ”tarife-pedeapsă” anunțate de Donald Trump. Prima reacție europeană
Un nou război comercial între SUA și UE, după noile ”tarife-pedeapsă” anunțate de Donald Trump. Prima reacție europeană

Europa va „fi foarte fermă în apărarea dreptului internațional”, a avertizat președintele Consiliului European, António Costa, adresându-se Washingtonului.

Pericol pe șosele, din cauza gerului extrem. O șoferiță a scăpat la limită după ce o bucată de gheață i-a spart parbrizul
Pericol pe șosele, din cauza gerului extrem. O șoferiță a scăpat la limită după ce o bucată de gheață i-a spart parbrizul

A fost ger năprasnic în jumătate din țară și nu sunt semne că ne mai slăbește. În zori, la polul frigului, s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius. La țară, oamenii se tem să nu rămână fără lemne și să nu li se prăpădească animalele.

ANIMAȚIA exploziei din Alba Iulia. Un tânăr a suferit arsuri pe jumătate de corp, după ce apartamentul lui a sărit în aer
ANIMAȚIA exploziei din Alba Iulia. Un tânăr a suferit arsuri pe jumătate de corp, după ce apartamentul lui a sărit în aer

În Alba Iulia, doi oameni au fost răniți, iar câteva zeci s-au speriat îngrozitor și au ieșit în fugă pe scări. Blocul în care locuiesc a fost zguduit de o explozie violentă provocată, cel mai probabil, potrivit pompierilor, de o acumulare de gaze.