Cum s-a prăbușit de pe munte milionarul Ion Sturza. Greșeala care îi putea fi fatală

×
Codul embed a fost copiat

Ion Sturza, fost premier al Republicii Moldova, și important om de afaceri, cu o avere estimată la peste 80 de milioane de euro, a suferit un accident grav în Bucegi. Milionarul s-a prăbuşit 30 de metri, pe stânci.

Salvamontiştii spun că Sturza a avut noroc că în zona erau doi alpinişti care i-au auzit strigătele. Altfel, risca să moară acolo.

Milionar în euro, fostul premier al Republicii Moldova - Ion Sturza - era singur în drumeție, în Bucegi. Cobora de la Crucea Eroilor. 

În Brâna Caraimanului, zonă cunoscută pentru multe incidente mortale, a făcut o greșeală pe care acum o consideră de începător, şi s-a prăvălit printre stânci. Sturza a călcat pe o placă de gheață și a alunecat 30 de metri, lovindu-se de blocurile colțuroase de piatră. Cu doar 10 minute înainte de incident a făcut o fotografie pe care a postat-o pe Facebook.

Citește și
accident Sibiu
Trei persoane, între care și o gravidă, au fost rănite într-un accident în Sibiu. Şoferul care a provocat accidentul a fugit

 

Doi alpiniști, au coborât la el și au cerut ajutor la Salvamont.

„Nu știu cine sunt, știu doar atât: unul dintre ei îmi povestea că el crede în Dumnezeu și că totul va fi bine! (....) Echipa Salvamont de la Piatra Arsă a venit rapid: „Hai, nea Ion, că poți!”” - a rememorat milionarul pe Facebook.

Claudiu Vasilescu, salvamontist: „Dacă nu avea norocul să treacă după el alți turiști care să îl audă gemând, nu cred că l-am fi găsit vreodată, pentru că acolo nu se bagă nimeni niciodată, este un vâlcel îngust, foarte abrupt, dacă vine și o viitură te macină pur și simplu, nu mai găseşte nici hainele de pe tine.”

Acestea sunt secvențe din timpul misiunii de salvare. Apoi, Sturza a fost preluat de un echipaj SMURD și dus la spitalul din Ploiești cu răni care au necesitat să fie tratate la chirurgie. De acolo, a cerut să fie transferat la o clinică privată din București.

„Un hobby personal a pus pe jar zeci de oameni. (...) Nu te bagi pe panta instabilă plină de gheață și zăpadă deasupra prăpastiei. Nu este delușorul pentru lunecuș din cartier. (...) E și ceva pozitiv, o să mă mai astâmpăr. A fost un test dur - nu m-am speriat, panicat, doar m-am înfipt și cu dinții în ultimul petic de pământ și am început... să mă gândesc la viața mea.” - a mai povestit Sturza într-o postare pe Facebook.

Laurențiu Paraschiv, șef Salvamont Bușteni: „Era echipat, merge foarte bine dar a avut neșansa să alunece pe zăpadă.”

Cine este Ion Sturza

Ion Sturza a condus guvernul Republicii Moldova în 1999. Este cunoscut pentru poziția lui pro-europeană și pentru reformele pe care le-a inițiat.

Ca om de afaceri, a înființat o companie petrolieră în Moldova și un fond de investiții care deține operațiuni importante în România. Averea lui este estimată la peste 80 de milioane de euro.

Sturza este pasionat de munte. În trecut, a urcat în Himalaya, Caucaz, Alpi și a ajuns pe Kilimanjaro.

Recunoaște că accidentul petrecut pe un vârf mic, precum Caraimanul, în condițiile în care era perfect echipat și antrenat, reprezintă o lecție pentru el.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Trei persoane, între care și o gravidă, au fost rănite într-un accident în Sibiu. Şoferul care a provocat accidentul a fugit
Trei persoane, între care și o gravidă, au fost rănite într-un accident în Sibiu. Şoferul care a provocat accidentul a fugit

Trei persoane au fost rănite, joi seară, într-un accident rutier produs la ieşirea din municipiul Sibiu spre Agnita. În eveniment au fost implicate două vehicule. Una dintre victime este o tânără însărcinată care a suferit traumatism abdominal.

O femeie din Brăila, căutată pentru jaf armat în Italia, a fost reținută și plasată sub control judiciar 30 de zile
O femeie din Brăila, căutată pentru jaf armat în Italia, a fost reținută și plasată sub control judiciar 30 de zile

O femeie de 45 de ani, din oraşul Ianca, judeţul Brăila, a fost reţinută, fiind suspectată de furt în Italia.

Doi falși colindători au stârnit panică într-un bloc din Arad
Doi falși colindători au stârnit panică într-un bloc din Arad

Doi bărbați care pretindeau că sunt colindători au stârnit panică într-un bloc din Arad.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.