CSM va lua miercuri o decizie in cazul celor doua ordonante, cea de gratiere si cea de modificare a codurilor penale

×
Publicitate

Decizia va fi luata miercuri dupa-amaiza si nu vineri cum anuntasera judecatorii si procurorii initial.

Inainte de a adopta cele doua proiecte de ordonanta care au starnit nemultumirea sefului statului, dar si a societatii civile, Ministerul Justitiei are nevoie de avizul CSM, chiar daca este unul consultativ. Insa in cazul in care va fi unul negativ, sunt deja suficiente voci din justitie care resping categoric ideea adoptarii celor doua acte normative in regim de urgenta, Guvernul ar putea fi pus in situatia de a tine cont de parerea specialistilor.

Presedintele Inaltei Curti de Casatie si procurorul general al Romaniei, ca si sefii DIICOT si DNA sunt de parere ca cele doua ordonante nu ar trebui adoptate.

Ministrul Justitiei Florin Iordache sustine ca deocamdata nu a luat nicio decizie si ca asteapta sa se cristalizeze o reactie la nivelul Guvernului.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Parlamentarii vor sa afle daca SRI a "influentat" protestele impotriva legii gratierii. "Situatia o impune"

Comisia de control al SRI intentioneaza sa discute miercuri, in cadrul audierii directorului SRI, Eduard Hellvig, si despre „influenta” Serviciului asupra protestelor care au avut loc duminica seara in intreaga tara.

Proiectul de buget pentru 2017, prezentat oficial. Mai putini bani la Educatie si Aparare, mai multi la cheltuieli sociale

Cu 2 zile inainte ca bugetul sa fie dezbatut in Guvern, proiectul a aparut pe site-ul Ministerului Finantelor.

Alina Petre il acuza pe Basescu ca a tinut secret un asasinat politic. Liderul PMP a dat-o in judecata

Confruntare de o suta de mii de lei la judecatoria sectorului 1 din Capitala. Fostul presedinte al Romaniei, Traian Basescu, a dat-o in judecata pe Alina Petre.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.