Cristi Borcea rămâne în închisoare. Decizia este definitivă

×
Publicitate

Tribunalul Ilfov a respins luni cererea de eliberare condiţionată a lui Cristian Borcea, condamnat la şase ani şi patru luni de detenţie în dosarul transferurilor de jucători.

Decizia magistraţilor Tribunalului Ilfov este definitivă.

Cristian Borcea va mai putea depune o nouă cerere de eliberare condiţionată peste şase luni.

Avocata lui Borcea, Alice Drăghici, a declarat la Antena3, înaintea deciziei instanţei, că Borcea a efectuat zile de muncă în detenţie şi că este şi beneficiar al Legii recursului compensatoriu.

În 4 octombrie, Judecătoria sectorului 4 a decis punerea lui în libertate, însă decizia a fost contestată.

"Admite cererea de liberare condiţionată formulată de petentul condamnat Borcea Cristian. Dispune liberarea condiţionată a condamnatului de sub puterea mandatului de executare a pedepsei închisorii nr. 429/2014 emis de Tribunalul Bucureşti în baza sentinţei penale nr. 238/2012", se arată în decizia instanţei.

În martie 2014, în dosarul ”Transferurilor de jucători” au fost condamnaţi Ioan Becali şi Cristian Borcea la câte şase ani şi patru luni de închisoare, Victor Becali la patru ani şi opt luni de închisoare, George Copos la trei ani şi opt luni de închisoare, Mihai Stoica la trei ani şi şase luni de închisoare, Gheorghe Popescu la trei ani, o lună şi zece zile de închisoare, iar Jean Pădureanu şi Gheorghe Neţoiu la câte trei ani şi patru luni de închisoare.
Dintre cei opt oameni din fotbal mai sunt încarceraţi Victor Becali şi Cristian Borcea, ceilalţi fiind eliberaţi condiţionat.

Magistraţii Tribunalului Ilfov au respins în 16 august cererea de liberare condiţionată a fostului impresar de fotbal Victor Becali şi au stabilit termen pentru o nouă cerere de liberare în noiembrie 2017.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
„Castorii au provocat dezastrul de la Salina Praid”. Un deputat USR a dezvăluit ce i-a fost dat să audă în Comisia de Mediu

Deputatul USR Adrian Giurgiu a povestit vineri că SALROM a trimis la discuțiile din Comisia de Mediu a Camerei Deputaților despre dezastrul de la Salina Praid două persoane care nu aveau în responsabilitate salina distrusă de inundații în 2025. 

Directorul Tarom: Nu sunt probleme cu kerosenul în România. Dacă situația continuă, ar putea crește prețurile biletelor

Criza combustibililor se adâncește și începe să producă efecte concrete în aviație. Mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse, inclusiv spre România.

Condiția ca românii să rămână cu banii sau obiectele de valoare găsite. Ce prevede Codul Civil

Chiar dacă traversează o perioadă economică dificilă, mulți români își păstrează spiritul civic. Dovadă - numărul mare de bunuri găsite pe stradă și predate Poliției, indiferent de valoarea lor.

Recomandări
Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale. 

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Marile companii aeriene au anulat din curse, inclusiv spre România. Mulți evită să își planifice de acum vacanțele

Primele mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse. În acest context tensionat, mulți români evită să își mai planifice o vacanță.