Coșmar pentru turiștii străini veniți în Maramureș. Ce au descoperit în pensiune

×
Publicitate

Experienţă de coşmar pentru 70 de turişti din ţară, dar şi din Belgia şi Germania. Dornici să petreacă o vacanţă de vis în Maramureş, au închiriat online camere într-o pensiune, dar când au ajuns, au fost şocaţi.

Au găsit camere friguroase, cu uşi care nu se închid, băi comune şi o bucătărie în care nu se poate mânca.

Unii şi-au recuperat o parte din bani şi au făcut cale-ntoarsă, în timp ce alţii au chemat în ajutor poliţia.

,,Asta este bucătăria, să vadă toată lumea. Astea sunt condiţiile unde se găteşte. Băi oameni buni nu sunteţi sănătoşi?"

Potrivit ofertei primite în format electronic, oamenii ar fi trebuit să beneficieze de cinci zile de cazare, cu pensiune completă, plus plimbări cu sania trasă de cai, vizite gratuite la obiective turistice, petreceri cu ceteraşi şi pomana porcului.

Pentru acest pachet, fiecare persoană a plătit aproximativ 1700 de lei. Dar, ajunşi la destinaţie, turiştii au dat nas în nas cu realitatea - diferită de ceea ce li se promisese. Au găsit trei clădiri - una fiind pensiunea căreia i se făcea reclamă pe internet, alta în paragină şi una în construcţie.

Turistă: "Pentru o cameră 3 adulţi şi un copil 60 de mil pe camera cu mâncare inclusă, pensiune completă. Aici am mâncat în frig, fără căldură, fără nimic."

Turistă: "Ştiam c-o să fie condiţii decente, dar nici chiar aşa, să nu avem iala la uşă. Acum probabil că vom pleca, vacanţa noastră e compromisă."

Proprietarul, un bărbat de 55 de ani, spune că oamenii ar fi ştiut ce-i aşteaptă.

Ilie Burnar, proprietarul pensiunii: "Toate camerele care s-au văzut au fost arătate prin video-call de către fiică-mea. După ce am făcut investiţia şi am avut cheltuieli legate de mâncare, băutura, caleasca nu mi-au ajuns banii să îi returnez la toată lumea."

Revoltaţi de condiţiile găsite, unii dintre turişti au sunat la 112.

Florina Meteș, purtător de cuvânt IPJ Maramureș: "Poliţiştii din Săcel au intervenit pentru aplanrea unei stări conflictuale dup ace au fost sesizaţi prin apel 112 ca un grup de turişti sunt nemulţumiţi de condiţiile de cazare ale unei unităţi din comună."

Unii dintre ei spun că intenţionează să depună plângeri la protecţia consumatorului.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
Un copil de şapte ani din Botoşani este în stare gravă după ce a înghiţit un capac de cariocă

Un copil de şapte ani se află în stare gravă după ce a înghiţit un capac de cariocă, au anunţat, marţi, reprezentanţii Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Botoşani.

CSM atacă dur noua lege a salarizării și avertizează asupra unui pericol pentru justiție: „Conține soluții normative absurde”

Consiliul Superior al Magistraturii reacționează ferm după publicarea Proiectului de Lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, acuzând că prevederile propuse afectează grav independența justiției.

O femeie din Cluj a fost ucisă în timp ce încerca să își apere fiica de fostul ei iubit. Agresorul avea ordin de protecție

Un conflict violent a avut loc, marţi, în localitatea Luna din judeţul Cluj, după ce un tânăr de 24 de ani a agresat-o pe fosta iubită, pe care a scos-o din casă, pe actualul iubit al acesteia, dar şi pe mama şi pe sora fetei, pe care le-a rănit.

Recomandări
CSM atacă dur noua lege a salarizării și avertizează asupra unui pericol pentru justiție: „Conține soluții normative absurde”

Consiliul Superior al Magistraturii reacționează ferm după publicarea Proiectului de Lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, acuzând că prevederile propuse afectează grav independența justiției.

Sondaj INSCOP: 27% dintre români văd corupția drept principala problemă a țării. Salariile și pensiile, marile priorități

Românii consideră, în proporţie de 27,8%, că principala problemă a României este corupţia, conform unui sondaj INSCOP.

Cod galben de vijelii și vânt puternic în mai multe regiuni. ANM anunță rafale de până la 80 km/h și grindină. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis două avertizări Cod Galben pentru următoarele zile, vizând intensificări ale vântului și fenomene de instabilitate atmosferică în mai multe regiuni ale țării.