Coronavirus România. Unde s-au înregistrat cele mai multe cazuri noi în ultimele 24 de ore

62135734

Municipiul Bucureşti (192), judeţul Prahova (102) şi judeţul Argeş (99) sunt zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de coronavirus faţă de ultima raportare, informează, joi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Distribuţia pe judeţe a cazurilor noi, înregistrate în ultimele 24 de ore, este următoarea:

* Alba - 4
* Arad - 19
* Argeş - 99
* Bacău - 38
* Bihor - 35
* Bistriţa-Năsăud - 6
* Botoşani - 4
* Braşov - 55
* Brăila - 29
* Buzău - 39
* Caraş-Severin - 21
* Călăraşi - 6
* Cluj - 36
* Constanţa - 28
* Covasna - 24
* Dâmboviţa - 46
* Dolj - 36
* Galaţi - 68
* Giurgiu - 3
* Gorj - 30
* Harghita - 10
* Hunedoara - 24
* Ialomiţa - 11
* Iaşi - 28
* Ilfov - 30
* Maramureş - 20
* Mehedinţi - 13
* Mureş - 7
* Neamţ - 24
* Olt - 21
* Prahova - 102
* Satu Mare - 2
* Sălaj - 6
* Sibiu - 28
* Suceava - 23
* Teleorman - 12
* Timiş - 68
* Tulcea - 2
* Vaslui - 28
* Vâlcea - 32
* Vrancea - 36
* Bucureşti - 192

Potrivit GCS, 1.345 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate, faţă de ultima raportare, în urma testelor efectuate la nivel naţional.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Statul cere școlilor din Botoșani să trimită înapoi măștile primite pentru examene deoarece sunt neconforme

Ministerul Educației a cerut școlilor din Botoșani să trimită înapoi măștile de protecție primite pentru elevii care au participat în luna iunie la examenele de Bacalureat și Evaluarea Națională cu explicația că sunt neconforme.

Coronavirus România, 6 august. Bilanțul orei 13:00 - 1.345 de cazuri noi și 45 de decese

Coronavirus România, 6 august. Pe teritoriul României au fost confirmate 57.895 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus și s-au înregistrat 2.566 de decese.

Noul an școlar, în pandemie. Cum se aplică scenariul verde, galben sau roșu

Ministrul Educației a anunțat că a cerut tuturor școlilor din România să trimită o analiză detaliată a claselor, spațiilor, numărului de copii și a lucrurilor sau posturilor necesare pentru începerea anului școlar.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.