Nae Lazarescu a fost inmormantat. Prietenii si fanii si-au luat adio de la marele actor de comedie

×
Publicitate

De la 5 ani, Nae Lazarescu a visat sa lucreze la teatrul de revista, Constantin Tanase. Apoi a urcat pe scena, timp de 50 de ani, iar vineri a ajuns la teatru pentru ultima data.

UPDATE 16:30 Actorul Nae Lazarescu a fost inmormantat cu onoruri militare, sambata dupa-amiaza, la Focsani, in Cimitirul Nordic, in prezenta familiei, dar si a catorva sute de admiratori si apropiati, precum si colegi de breasla.

UPDATE 13:30 Sicriul cu trupul neinsufletit al actorului Nae Lazarescu a fost depus in aceasta dimineata la Biserica Sfantul Ioan Botezatorul din Focsani. Regretatul comic isi va dormi somnul de veci alaturi de parintii ultimei sale sotii, aceasta fiind,se pare, si ultima lui dorinta. La slujba asista sute de persoane.

Indragitul actor de comedie s-a stins ieri dimineata, iar toti cei cuceriti de umorul si talentul sau vin sa-i aduca flori si sa-i aprinda o lumanare.

"Este ultima sa reprezentatie", spune prietenul lui, Vasile Muraru.

S-a nascut sarac si i-a imbogatit apoi, cu doze masive de haz, pe cei care ii ascultau scenetele... amintirile sau ii priveau pur si simplu chipul facut sa starneasca rasul.

Pentru prima oara, Nae a fost intampinat cu capul plecat. La biserica din parcul Titan au venit sa se roage oameni care-l stiau doar de pe micul ecran sau de pe scena. La pranz, Nae Lazarescu a poposit in locul unde si-a folosit talentul nativ de cand avea doar 20 de ani.

Prima reprezentatie comica a lui Nae Lazarescu a avut loc in propria curte, cu o patura agatata intre 2 pomi drept cortina.

Fanul lui Chaplin, Fernandel si Bourzil nu s-a lasat si, timp de 50 de ani, gluma cu gluma si-a construit numele la teatrul Constantin Tanase. Aici a fost dus pentru un ultim popas.

Zeci de colegi au venit sa-i aduca flori si sa-i aprinda o lumanare.

"Eram doar un figurant la inceput de cariera... un comic autentic!" - declara Radu Alexandru.

A fost un echilibru fragil intre tristete si bucuria pe care Nae le-a facut-o oamenilor, simtind ca sfarsitul e aproape.

Actorul avea doua masti purtate in roluri - una vesela, alta indurerata. Nae a invatat si a pastrat acest crez de cand avea 5 ani si tatal l-a dus prima oara la teatru, in ziua in care Constantin Tanase era condus pe ultimul drum.

Nicolae Vacaroiu, fostul coleg de facultate al artistului, Corneliu Vadim Tudor si Gheorghe Turda au depus si ei coroane de flori.

Inmormantarea va avea loc sambata, la pranz, in cimitirul din Focsani.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Tratat cu nepasare si brutalitate intr-un spital din Slatina. In ce conditii a fost tinut batranul

Scandal la Spitalul de Urgenta din Slatina: rudele unui pacient in varsta de 75 de ani acuza personalul medical ca l-ar fi tratat pe bolnav cu indiferenta si brutalitate.

A inceput nebunia aglomeratiei pe marile bulevarde. 4 masini s-au ciocnit in Bucuresti

Capitala freamata deja de febra pregatirilor pentru sarbatoarea Craciunului si asta se vede cel mai bine pe sosele. Traficul din Bucuresti este foarte aglomerat, se circula greu pe marile bulevarde si din aceasta cauza nu au lipsit nici incidentele.

Copiii romancei ucise la Paris au primit daruri de la romanii din Franta

Copiii romancei de 20 de ani care a fost ucisa la Paris de un individ cu probleme psihice vor avea sarbatori imbelsugate. Vineri dimineata, ei au aflat ca Mos Craciun este in oamenii cu suflet bun.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.